Toomas Truuverk • 24. märts 1999 kell 22:00

Aktsiaturgusid haaras sõjahirm

Aktsiate hinnad Tallinna börsil liikusid eile enamuses langussuunas. Küllaltki aktiivses kauplemises, kus börsisüsteemi kogukäive ulatus registreeritud 232 tehingus 28,93 miljoni kroonini, lõpetas ÄP indeks päeva 335,24 punktil (päevaga -2,21%).

Mitmed analüütikud nägid Tallinna börsi nõrkuse taga NATO ja Jugoslaavia sõjaks paisuda ähvardava konflikti mõjutusel vallandunud langust Euroopa ja maailma suurematel aktsiaturgudel. Võimaliku sõja mõju aktsiaturgudele on tegelikkuses siiski psühholoogiline ja seetõttu on arengud raskesti ette aimatavad. Ebastabiilsus Balkani poolsaarel on viimase kümnendi jooksul saanud inimestele juba harjumuspäraseks ja seetõttu ei pruugi ka psühholoogiline mõju teab kui tugev olla.

Veelgi nõrgem on mõju aga Eesti aktsiaturule. Geograafiliselt asub Eesti konfliktipiirkonnast kaugel ja majandussidemed sealse regiooniga on meil samuti pea olematud.

Eesti aktsiaturgu mõjutavad aga palju otsesemalt eile avaldatud ettevõtete möödunud aasta lõplikud majandustulemused. Optiva Panga kahjum paisus audiitori nõudmisel veel ca 3% võrra ja ulatus kokkuvõttes 253,167 mln kroonini. Kinnisvaraarendusega tegeleva Pro Kapitali grupi auditeeritud kasumiks jäi möödunud aastal 830 190 kr ja Tallinna Kaubamajal 9,07 mln kr.

Üldiselt on tegemist juba varem esialgsete andmete näol teada olnud suurustega ja seetõttu on nende mõju börsile tagasihoidlikum. Mõningad asjaolud väärivad eile avaldatud tulemuste juures siiski märkimist.

Optiva Panga provisjonid on nüüd audiitorite poolt üle vaadatud ja peaksid seetõttu aastalõpu seisuga olema piisavalt konservatiivsed. Seetõttu võib loota, et pank on vanast prahist puhas.

Kaubamaja puhul selgus, et Helsingi projektist, Rävala parklast ja aktsiaoptsioonidest sai ettevõte möödunud aastal 21,7 mln kr kahjumit. Muutes oma investeerimispoliitikat konservatiivsemaks, on ettevõttel siit küllalt kerge kulusid kärpida.

Hetkel kuum