31. märts 1999 kell 22:00

20 investeerimissoovitust

1. Tegutse kiiresti, kahetse siis, kui on rohkem aega -- investeerimine eeldab kiireid otsuseid ja kiiret tegutsemist. Kui jääda põdema oma viimaseid tehinguid, matab teiste investorite tormijooks sind ja sinu investeeringu kiiresti enda alla.

2. Hoia eemale pennistest aktsiatest -- pennised (väikesed) aktsiad on reeglina ebalikviidsed ja tulenevalt ettevõtte väiksusest riskantsemad turu keskmisest. Sobivad teinekord siiski pikaajalise paigutusena.

3. Jälgi hoolega sisetehinguid -- ilma märgatava põhjuseta järsult kasvanud käive ja hinnatõus viitavad, et keegi teab midagi. Pole põhjust, miks mitte sellest liikumisest osa võtta.

4. Osta odavalt ja müü kallilt -- üks aktsiaturu põhireegleid, mis esmapilgul tundub elementaarne, kuid on seda suurema tähtsusega.

5. Osta kallilt ja müü veel kallimalt -- eelmise soovituse täiendus, mis viitab sellele, et teinekord on mõtet osta ka juba märkimisväärse tõusu läbinud aktsiat.

6. Osta esmaspäeval ja müü reedel -- põhineb statistilisel seaduspärasusel, et esmaspäeval aktsiahinnad langevad ja hakkavad seejärel tõusma.

7. Osta kuulujutu peale, müü uudise peale -- turg reageerib kuulujutu peale ja uudise avaldamise hetkel on selle mõju juba aktsia hinna sisse arvestatud.

8. Osta nõrgal turul, müü tugeval -- kui turg on nõrk, st investoritel puudub raha, on aktsiate hinnad kindlasti allpool tegelikku taset ja vastupidi.

9. Osta, kui veri on tänavatel -- ebastabiilne poliitiline olukord viib aktsiate hinnad põhjendamatult madalale. Olukorra stabiliseerumisel hinnad tõusevad.

10. Hajuta, hajuta ja veel kord hajuta -- vältimaks ühe väärtpaberi spetsiifilisi riske, on tungivalt soovitav investeerida erinevatesse väärtpaberitesse.

11. Ära abiellu aktsiaga -- aktsiaga liiga lähedaseks muutudes on raske õigel hetkel sellest kiiresti loobuda.

12. Head ettevõtted ostavad ise enda aktsiaid -- ettevõte teab ise kõige paremini, kui hästi tal läheb. Seega võib ettevõttega lähedalt seotud isikute ostutegevust märgates rahuliku südamega investeerida.

13. Investeeri sinna, mida tunned kõige paremini -- on hea, kui tunneksid ettevõtet, mille väärtpaberisse investeerid, küllalt põhjalikult.

14. Ära kunagi müü ennast lühikeseks paigalseisval turul -- see tähendab, et ära müü paigalseisval turul aktsiaid, mida sul pole (lühike positsioon = negatiivne kogus aktsiaid).

15. Ära kunagi lühenda trendi -- ära kiirusta trendi muutust ette aimama, sest siis jääb reeglina osa võimalikust võidust saamata.

16. Arvamused ei maksa midagi -- arvamusi on palju ja reeglina on need erinevad. Käitu enda äranägemise järgi.

17. Pööra tähelepanu plokktehingutele -- plokktehingud näitavad, et keegi suur tegija on aktsiast huvitatud. Suured tegijad omavad alati rohkem informatsiooni.

18. Müü kaotajad ja säilita võitjad -- kui tekib vajadus aktsiaid müüa, tuleb kindlasti alustada kaotajatest.

19. Realiseeri kahjum kiiresti -- ei ole mõtet oodata, kuni kahjum veelgi kasvab ja tavaliselt just seda ta kipub tegema.

20. Vaata, mida teevad institutsioonid -- tuleneb jällegi eeldusest, et suured tegijad valdavad oluliselt rohkem informatsiooni. Pealegi mõjutavad suured paigutused juba iseenesest aktsiate hindasid.

Hetkel kuum