Erik Samel • 4. aprill 1999 kell 22:00

Eramuid üürivad välismaalased

Kui kellelgi on soov eramut ostmise asemel üürida, siis selleks on tal Tallinnas valikuvõimalusi palju. Üüriturul on eramuid alates kesklinna äärsetest piirkondadest kuni Kakumäe ja Tiskreni välja. Kui nõudmised pole väga suured, võib eramu üürida isegi 5000 krooni eest kuus. Sellises hinnaklassis eramuid üürivad mõnikord noored kamba peale. Eramute üürimise aktiivsus on seotud pangalaenu tingimustega. Kui eelmise aasta sügisel pangalaenu andmine vähenes, siis kadusid turult kuni 7000 krooni suuruse üüriga eramud. Pindi Kinnisvara maakleri Pärle Seppingu sõnul saab linnast väljas «maa moodi elamise» 9000--10 000 krooniga.

Eramute keskmine üürihind on paarkümmend tuhat krooni, uutel eramutel küünib see 30 000 kroonini. Ober Hausi maakleri Ain Kurvitsa sõnul soovivad eramute omanikud saada üüri isegi kuni 4000 dollarit kuus. Valdavalt üürivad eramuid välismaalased, kes tulevad Eestisse tööle (nt saatkondadesse) ning kellele elamiskulud kompenseeritakse. Kallite eramute üürimisel eeldatakse köögimööbli ja -tehnika olemasolu, toad möbleerivad välismaalased ise.

Mõni aasta tagasi olid eramute üüriturul aktiivsed osalised teatud lõbustusasutuste tegevuseks pinna otsijad. Nüüd on nende osakaal vähenenud, kinnisvarafirmades neid enam jutule ei võeta.

Võrreldes eramutega on suvilate üürimine märksa vähem levinud, seejuures ületab nõudlus tunduvalt pakkumise. Suures osas leitakse suvilatele üürnikud ilma kinnisvarafirmade vahenduseta, kas tuttavate kaudu või suvilaühistutesse kuulutuste kleepimise abil. Pärle Seppingu sõnul on suvilate üürihinnad enamasti vahemikus 3000--6000 krooni. Mida lähemal on suvila merele, seda kõrgemat üürihinda saab selle eest küsida. Rohkem kui kilomeetri kaugusel merest asuvaid suvilaid on juba väga raske välja üürida. Tüüpiline suvila üürija on «mägedel» elav lastega keskklassi pere.

Omanikud soovivad suvilat üürile anda pikemaks perioodiks (5--6 kuud), üürilevõtjate soovid piirduvad enamasti kolme suvekuuga.

Hetkel kuum