13. aprill 1999 kell 22:00

Eksklusiivkorterid otse Toompeal

asukoht:Tallinn, Toom-Kooli 2

tellija:OÜ Rimmand

peatöövõtja:AS Restor

alltöövõtjad:AS Stik-Elekter, AS Bareko

arhitektuurne lahendus:

Mart Keskküla (AS Restor)

peaprojekteerija:AS Vana Tallinn

ehitusjärelevalve:AS Pro Kapital

ehituse kestus:juuli 1998 -- mai 1999

ehitusalune pind:391 m²

üldpind ja kasulik pind:969 m² ja 932 m²

korterite suurus:ca45--246 m²

korterite müügihind:25 000--28 000 kr/m²

hoone maht:3908 m³

äri- ja elamispind:101 m² ja 375 m²

äripindade rendihind:otsustamisel

parkimine:maja juurde ei kuulu parkimiskohad

ehitusmaksumus (ilma käibemaksuta):

7,7 miljonit krooni

Pro Kapitaliga seotud firma rajas majja, mis oli varisemisohtlik, kuus eksklusiivkorterit, maja naabriteks on Toompea loss ja Nevski katedraal.

Tänu tugevale renoveerimiskuurile pääses klassitsistliku arhitektuuriga hoone Toom-Kooli 2 avariiohust. Omanik teenib sinna paigutatud raha tasa eksklusiivkorterite müügiga, millest õhkub ajaloo hõngu. Neli korterit on juba ostja leidnud ja omanik on tema esindaja Maia Juurmanni sõnul kinnisvaraprojektiga rahul. Esimesel korrusel paiknevad kaks väikest, seni välja rentimata äripinda.

Ehitusfirma Restor tootmisdirektori Janno Meriloo sõnul teadis tellija täpselt, mida soovib. Eelkõige nõudis ta head kvaliteeti, et hoone mõjuks ka seestpoolt eksklusiivsena ja annaks vanade ehitusmaterjalide kasutamisega edasi oma ajastut. Kõrged ruumid eksponeerivad ajaloolisi detaile -- võlve, sisevaadetele jumet andvaid talalagesid ja krohvikarniise. Läbi mitme korruse viib ilus renoveeritud puittrepp.

Hoone funktsioon ehituse ajal ei muutunud, töö käigus soovis tellija uue nüansi leidmisel realiseerida mõned välgatanud hetkeideed. Kandvate seinte vahele on paigutatud kergemad vaheseinad ja varasem ruumipaigutus on mingil määral muutunud.

Ehitaja valikut mõjutas tellija koostöö Restoriga teiste Pro Kapitali renoveerimisprojektide juures, Vene 19 ja Demini kaubamaja ehitusel. Et Pro Kapitalil on vanade majade renoveerimise kogemusi, ei heidutanud teda soodsa asukohaga hoone vilets seisukord.

Ehitus on tähtaega ületades veidi viibinud, sest eksklusiivkorterite ostjad kujundasid need oma maitse järgi. Tellija ei näinud ette, et Max Schöni kaudu tellitud sanitaartehnika tarnetähtaeg on 6--7 nädalat.

tellija esindaja | maiajuurmann | Maia Juurmann | ASi Pro Kapital tehnikaosakonna juhataja

Toom-Kooli 2 oli tühi varisemisohtlik maja, mis praeguses mahus märgiti esmakordselt ära 1820--1825 Revali insenerikomando joonistel. Enne renoveerimise algust tehti põhjalikud uuringud ja arvutused, sest kinnisvaraarendusprojekti järgi pidid hoonesse tulema eksklusiivkorterid.

Toom-Kooli 2 asub ehitusplatsi seisukohalt delikaatses kohas -- kõrval asuvad parlamendihoone ja kirik. Ehituse tegi keeruliseks seniste vundamentide tugevdamine. Ehitusloa saamiseks tuli arvestada muinsuskaitse kehtestatud tingimustega. Muinsuskaitse jälgis väga tähelepanelikult, et ehitusel ei rikutaks ajaloolisi tingimusi -- välisuksed, aknad ning värvilahendused pidid vastama ajastule, millest maja pärines. Ka maja sees on säilitatud kõik paekivist võlvid ning puittrepid, mida oli võimalik eksponeerida.

Ehitaja tööd hindame senini heaks, ta on tellija soovidele alati vastu tulnud, kuigi töö selle objektiga on olnud komplitseeritud ja nõudnud väga palju käsitsitööd.

ehitaja | jannomeriloo | Janno Meriloo | ASi Restor tootmisdirektor

Hoone oli küllaltki trööstitus olukorras, seal oli toimunud ühe seina varing, kandvates seintes olid suured mõrad, puidust vahelaed olid ära vajunud ja kohati lootusetult pehkinud.

Kandvate seinte all oli pehme pinnas -- olen kuulnud ka Toompeal kunagi asunud karjäärist -- mille tõttu hakkas hoone keskmine osa ära sõitma. Ehitus algas kandvate seinte allavundeerimisest kuni 1,5 m sügavusele, et avariiohtlik hoone püsti jääks ja varinguid rohkem ei toimuks.

Vundeerimise käigus sai hoone tõmbe ülespoole, seintest tõmmati läbi vitsad nagu tünnile ümber. Üldtugevuse seisukohast olid olulised uued betoonist valatud vahelaed, mis seinu omavahel sidudes jäigastasid hoonet.

Hoone välisilme pidi säilima. Ehituse käigus tegime korda kandekonstruktsioonid, asendasime vahelaed, renoveerisime katuse ja katsime selle uue katusekattega.

Tellija on väga nõudlik ja temaga on ses mõttes väga õpetlik koos töötada.

Hetkel kuum