20. aprill 1999 kell 22:00

Linux nüüd kasutajasõbralikum

Linux on tasuta vabalt levitatav operatsioonisüsteem, mille kasutusring on seni piirdunud tehniliste arvutihuvilistega.

Linux on rakendust leidnud arvutivõrke ja internetirakendusi haldavatel arvutitel. Peamiseks takistuseks Windowsiga konkureerimisel firma tööjaamades ning koduarvutites oli mugava graafilise kasutajaliidese puudumine. Kõigi Unixi-laadsete operatsioonisüsteemide kasutajaliides on tavaliselt pseudograafiline ja tema käsud lakoonilised lühendid. See on ka Linuxi teinud ebapopulaarseks tavakasutajate hulgas.

Alates selle aasta algusest on see probleem lahendatud -- Linux on varustatud graafilise kasutajaliidesega KDE ehk K Desktop Environment'iga. Kiiresti on tulnud KDE keskkonnale ka tarkvarafirmade toetus.

Tavalisel MS Windowsi kasutajal on kõige lihtsam ette kujutada, et Linux on nagu MS DOSi ja KDE nagu Windowsi graafiline keskkond -- kuigi see on vaid visuaalne võrdlus ega vasta tegelikule sisule.

Linuxi eelis Windowsi ees on parem töökindlus. Kui tekib rike, on seda võimalik kiiresti likvideerida, kuna lähtetekst on kõigile kättesaadav. Versioonid on pidevalt uuendatud vastupidiselt Microsofti toodetele, millel otsustab vaid üks tootja, kas lubada uus versioon turule.

Linuxi programmide hulk ja graafilised kasutajaliidesed pole aga veel piisavalt arenemisaega saanud ja levinud, et ohustada Microsofti.

Kui aga ingliskeelsed väljendid 'device driver' või 'proxy server' teevad teid närviliseks, oleks õigem töökulu ja rahuliku une nimel jääda veel Windowsi või Macintoshi juurde.

Autor: Erik Tambaur

Hetkel kuum