26. aprill 1999 kell 22:00

Raha kadus

EVEA Pangast ?veitsi

EVEA Panga ASi pankrotihaldurid Maidu Kaasik ja Villu Tragon esitasid aprillis Tallinna linnakohtusse hagi panga ajutise pankrotihalduri Tiina Miti vastu, kelle nõusolekul said Ardi Gruppi kuuluva ASi Ardi & Ardi Ko ?veitsis asuv partner ning suurpank Union Bank of Switzerland (UBS) tänavu jaanuaris 10,2 miljonit krooni. Kaasik ja Tragon nõuavad hagis raha tagasi.

Raha väljamaksmise aluseks oli EVEA Panga ja ASi Ardi & Ardi Ko vahel mullu 26. mail sõlmitud garantiikiri, mida 27. novembril, seega EVEA Panga pankrotimenetluse ajal, panga krediidikomitee pikendas.

Panga välisarvelduste osakonnale andsid korralduse garantiikirja pikendamiseks EVEA Panga juhatuse liige Anatoli Beilinson ja Tiina Mitt.

Krediidiasutuste seadus lubab krediidiasutusel teha tagatis- ning garantiitehinguid, kuid tehingu sõlmimise ajal puudus EVEA Pangal selleks õiguslik alus, seisab pankrotihaldurite hagiavalduses.

Villu Tragon ütles eile, et tehingu puhul oli tegemist garantii andmisega, seetõttu ei pruugi Ardi & Ardi Ko olla EVEA Panga juhtidega seotud. Küll aga võib pangajuhtidel olla seoseid ?veitsi firmaga, kes oli tehingu üks osapooltest, märkis Tragon. «Me ei ole kogu tehingu taustaga veel tutvunud,» lisas ta.

Beilinson ütles eile, et tema ei oska kommenteerida firmade seotust EVEA Panga juhtidega. «Mingeid tehinguid ei ole tehtud, oli krediidikomitee otsus Ardi garantiikirja pikendamiseks,» sõnas ta.

EVEA Panga ajutine pankrotihaldur Tiina Mitt oli eile haige, seega ei olnud võimalik temalt kommentaari saada.

ASi Ardi & Ardi Ko prokurist Kaja Puusepp ütles eile, et Ardi & Ardi Ko ASil ei ole seost EVEA Panga juhtidega. Samuti kinnitas ta, et nende partner ?veitsis on niivõrd soliidne firma, et hoidub seadusevastastest tehingutest. «Firma nime ma ei saa öelda, sest ma ei ole nendega kooskõlastanud seda,» sõnas Puusepp.

Puusepp selgitas, et EVEA Pank garanteeris Ardi & Ardi Ko ettemaksu ?veitsi partnerile. «Ma ei näe, et otsus oleks ebaloogiline, kuid ma ei oska öelda, kas tegemist oli ebaseaduslikkusega,» lisas ta.

Union Bank of Switzerland oli Ardi & Ardi Ko ?veitsi partneri pank. EVEA Pank on Ardi & Ardi Ko ASi partner.

Lisaks on EVEA Pank pankrotimenetluse ajal kustutanud laenu 2,7 miljoni krooni suuruses summas. Ettevõtte nimi, kelle laen kustutati, ei ole Äripäeval teada. Pankrotihaldurid Tragon ja Kaasik ütlesid eelmisel neljapäeval, et suvaliste firmadega selliseid tehinguid ei oleks tehtud, seega pidid need olema seotud ilmselt EVEA Panga juhtidega.

Ardi & Ardi Ko AS kuulub Ardi Gruppi, mille presidendi Arkadi Gorlat?i sõnul kuulub sinna palju ettevõtteid, näiteks AS Marshellen ja ka Keila Terko mullu sügisel üle võtnud AS Keila Veskid. Marshellen on krediidiinfo andmetel Ardi & Ardi Ko ASi omanik ja asutaja.

Ardi & Ardi Ko tegeleb hulgikaubandusega, müües suhkrut, kakaoube ja pähkleid. Ardi & Ardi Ko käive oli mullu 130 miljonit krooni. Gorlat?i sõnul teenis ettevõte Eesti börsikrahhi ja Vene kriisi tõttu kahjumit.

Ettevõttes töötab alla kümne inimese. ASi Ardi & Ardi Ko nimi enne 1996. aasta detsembrit oli krediidiinfo andmetel AS Corulus.

Loe ka:

Ardi Grupp võttis Keila Terko üle skandaaliga

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum