Tiit Elner • 28 aprill 1999

Aktsiakapitali suurendamise tähtaeg sai pikendust

Justiitsministeeriumi äriregistri talituse juhataja Viljar Peep ütles, et seni nõuab äriseadustik aktsia- või osakapitali miinimummäärani tõstmist tähistava kande tegemist 1. septembriks. Uue seadusemuudatuse kohaselt saaksid äriühingud ajapikendust kapitali seadusega vastavusse viimiseks.

Ettevõtete minimaalne aktsiakapital peab alates sügisest olema 400 000 krooni ja osakapital vähemalt 40 000 krooni.

«Kuna ka registrit pidav kohus lähtub õigusriiklikest põhimõtetest, ei oleks sundlõpetatud ettevõtteid, kes jõuavad 1. septembriks vajalikud dokumendid esitada,» lausus Peep. «Nüüd on see kavas fikseerida ka seaduses.»

Samas ütles Peep, et praegu on viimane aeg aktsiaseltsi ümberkujundamiseks osaühinguks, kui 400 000kroonine aktsiakapital käib üle jõu. Aktsiaseltsi ümberkujundamisel tuleb kaks sellekohast teadet avaldada ajalehes 15päevase vahega. Alles kolm kuud pärast teise teate ilmumist võib registrile esitada avalduse äriühingu ümberkujundamise kandmiseks äriregistrisse.

Ettevõtjatel on oma äriühingu ümberkujundamisega alustamiseks aega veel vaid kaks nädalat.

Kaubikute müügiga tegeleva Odder Auto Eesti OÜ juhatuse esimees Rainer Kägo ütles, et osakapitali suurendamisega 10 000 kroonilt 40 000 kroonile nende ettevõttel probleeme ei olnud. Panka sisse makstud raha võis kohe ettevõtte tegevuses käiku lasta ning dokumentide vormistamiseks kasutas firma ainult vahendajat, selgitas Kägo.

Viljar Peebu sõnul on eelnõus peale tähtaja täpsustamise teine oluline muudatus ettevõtete sundlõpetamise korra muutmise osas. Äriühingud, kes kapitali suurendamiseks õigeaegselt avaldust ei esita, loetakse sundlõpetatuks analoogselt ettevõtteregistris olevate firmadega.

Hetkel kuum