ÄP fototoimetus • 5. mai 1999 kell 22:00

Läti tagab gaasitarneid

Lähtudes sellest, et energeetika on riigi jaoks strateegiline majandusharu, on selle pikaajaline planeerimine energiaressursside poolest vaesele Lätile väga tähtis, ütles Adrians Davis. «Äsjaste läbirääkimiste tulemusena saavutasime Gazpromilt nõusoleku Lätile gaasi tarnimiseks aastani 2010, ent kuna Venemaal on gaasipotentsiaali aastani 2030, siis jätkame tööd tulevikuprogrammi väljatöötamise kallal.»

See nõuab juba märksa komplekssemat suhtumist ehk kogu regiooni -- Eesti, Leedu, Kaliningradi oblast ja Loode-Venemaa -- tervikliku gaasivarustusskeemi koostamist. Kui koostöö võtab vedu, siis muutub aktuaalseks Läti suurte maa-aluste gaasihoidlate kasutamine.

Davise sõnul jätkub pikaajalise programmi arutelu juunis ning sellest võtavad osa kõigi kolme Balti riigi gaasifirmade, Vene Gazpromi ja Kaliningradi esindajad. Tema arvates saavad kõik osapooled ühtse süsteemi loomise vajadusest aru, iseasi, kuidas nad suudavad oma seisukohti ühtlustada. Hea eeltõuke koostööle andis Adrians Davise arvates nüüd saavutatud Läti Gaasi ja Peterburi Giprospetsgaz koostöö aastani 2010 kestva gaasivarustussüsteemi loomiseks.

Nõukogude ajal ehitatud Läti gaasihoidlad vajavad korrastamiseks suuri investeeringuid ning Läti tahab äratada naaberriikides selle vastu majanduslikku huvi. Korda tehtuna aitaksid need parandada aastail 2005--2010 Baltimaade gaasivarustust. Ent selleks on vaja riikide pikaajalise koostöö lepet.

Läti Gaasi aktsiatest on riigi käes veel 39,28%. Firma president ei välista, et osa aktsiaid läheb tänavu müüki ning et Läti Gaasi aktsionäride ring võib laieneda.

Lätis tegutseb peale Gazpromi veel teinegi Vene gaasifirma Itera Group, millel on Lätis oma tütarfirma Itera Latvija. Iterale kuulub 8,9% Läti Gaasi aktsiatest ja peale selle on ta ka Eesti Gaasi aktsionär. Eelmisel aastal tarnis Itera Läti tarbitavast 1,3 miljardist kuupmeetrist gaasist 25--30%.

Itera Latvija president Juris Savitskis ütles, et sellise firma, nagu Itera, teke näitab, et monopolide kadumine on jõudnud ka Venemaa majandusse, kus seni oli Gazpromil ainuvõim.

Valdusfirmal Itera Group on oma gaasileiukohad Tjumeni oblastis ja Jamalis ning ta tegutseb ka Kasahstani ja Turkmeenia gaasitarneoperaatorina.

Firma eelmise aasta käive oli 5 miljardit dollarit.

Autor: ÄP

Hetkel kuum