9. mai 1999 kell 22:00

Suureneb palkade dünaamilisus

Juhtide põhipalgad on Eestis stabiilsele tasemel jõudnud ning lähiajal need märgatavalt ei muutu. See eest on viimastel kuudel hakanud töölepingutes täiustuma töötasu preemiate ehk lisatasude osa. Kasvab nende juhtide arv, kel on töölepingus ette nähtud võimalus saada hea töö eest suurt preemiat.

Lisatasu ehk preemia suurus võib lepingus olla fikseeritud kas kindla summana, protsentuaalse osana palgast või oleneb see kasumiplaani ületamise tasemest. Protsentuaalse variandi puhul on hea töö eest lisatasu enamasti 10--15%, mõningatel juhtudel kuni 30% aastapalgast.

Üle selle taseme on Eestis lisatasusid töölepingutes ette nähtud suhteliselt harva. Reeglina makstakse raha välja pärast ettevõtte aastatulemuste selgumist.

Eelkõige kehtib töötasude dünaamilisuse trend juhtide kohta. Eduka töö eest on suuremat sissetulekut loota nii tippjuhtidel kui ka mõnede struktuuride juhtidel -- neil, kellel on ettevõtte edukuse suurendamiseks kõige vahetumad võimalused. Seda nii ettevõttesiseselt kui ka ­väliselt.

Autor: Igor Päss

Hetkel kuum