Silva Männik • 18. mai 1999 kell 22:00

Nordika ootab auditi tulemusi

Nordika Kindlustuse suuromanikud investeerimisfirma Hodgson Martin ning Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank EBRD lubasid pärast eelmise aasta augustis tehtud ligi 29 miljoni kroonist investeeringut paigutada kindlustusseltsi aasta jooksul veel kuni miljon dollarit ehk üle 14 miljoni krooni.

Nordika Kindlustuse juhatuse liige Jaanus Reisner ütles eile, et auditeeritud majandustulemused on Nordika suuromanikele üks kriteerium investeeringu lõpliku suuruse otsustamisel. Reisner keeldus avalikustamast Nordika eelmise aasta majandustulemusi. Eelmise aasta oktoobris oli Nordika 11,5 miljoni krooniga kasumis.

Vaatamata sellele, et kindlustusinspektsioon nõudis Nordika Kindlustuse Maapanga aktsiatesse paigutatud 35 miljoni krooni mahakandmist, viidi see nõue kontserni siseste arveldustega üle ASile Nordika Kinnisvara.

Reisneri sõnul pole praegu veel teada, kas audiitorid selle nõude loovutamist kindlustusseltsi tütarfirmale aktsepteerivad. Ta on varem öelnud, et võimalik kahju ei kujuta ohtu Nordika kindlustustegevusele.

Kindlustusinspektsiooni direktor Ellen Ridaste ütles, et audiitori lõplikku järeldusotsust nägemata on raske prognoosida Nordika Kindlustuse eelmise aasta lõplikke majandustulemusi. «Meie Nordika esitatud aruannet ei aktsepteerinud ja sellepärast audiitorid neid küsimusi lahendama peavadki,» lisas ta.

Nordika sai raha Maapanga aktsiate ostmiseks Hüvitusfondilt, kellele panditi laenu tagatiseks Nordika Kinnisvarale kuuluvad aktsiad ning hooned, kaasa arvatud Tallinna vineeri- ja mööblikombinaadi (TVMK) hooned.

Hüvitusfondi avalike suhete direktor Andres Laisk ütles, et kuna märtsi lõpus saabunud laenu tagasimaksmise tähtajaks polnud Nordika Kinnisvara raha tasunud, algatas Hüvitusfond pandi realiseerimise protsessi. «Ostjat otsitakse kogu ettevõttele (TVMK -- toim.),» lausus Laisk.

Ellen Ridaste märkis, et vineeri- ja mööblikombinaadi müük mõjutab ka Nordika Kindlustuse finantsseisu, sest suur osa kindlustusseltsi tulust on tulnud rendituludest. Samas ei ole kindlustusinspektsioonile esitatud Nordika konsolideeritud bilanss Ridaste sõnul piisavalt läbipaistev täpse tulude allika selgitamiseks. «Me ei oma mingisugust ülevaadet asjust, mis puudutavad TVMKd ja Marlekori,» sõnas Ridaste.

Ridaste ütles, et Nordika vajab vara müügist saadavat raha kindlustusseltsi kapitali suurendamiseks, et EBRD kõrval oma osalus säilitada.

Hetkel kuum