Tõnis Oja • 23. mai 1999 kell 22:00

Dollar on edukas tänu intressidele

Euro kurss langes reedel dollari suhtes juba kolmandat päeva järjest, lähenedes kõigi aegade madalaimale kursile, mis on 1,0537 dollarit (30. aprillil).

Jeeni suhtes Ühendriikide valuuta aga nõrgenes pärast neljapäevast kerkimist 124,82 jeenini, mis on USD kõrgeim kurss alates möödunud aasta 7. oktoobrist. Viimase kuuga on dollar tugevnenud jeeni suhtes 3,5 protsenti ning nüüd andsid saareriigi juhtivad rahandustegelased eesotsas rahandusministriga turgudele märku, et nende rahvuslik valuuta on nõrgenenud piisavalt.

Reedene paus jeeni nõrgenemisel on ilmselt siiski ajutine. Jeeni hoiuseintressid ja võlakirjade tulusused on madalad. Tugev valuutakursside kõikumine peletab investoreid senisest enam. Ainsaks positiivseks küljeks nõrga jeeni puhul on Jaapani ekspordiartiklite konkurentsivõime kasv. Kuid saareriigi jaoks pole see mingi probleem. Probleemiks on liigne väliskaubanduse ülejääk, vaid nõrk sisemaine tarbimine.

Madal intressitase on probleemiks ka eurole. Reedel möönis Saksamaa Liidupanga tulevane president Ernst Welteke, et Euroopa keskpanga repomäär on piisavalt madal eurotsooni majanduse elavdamiseks.

Reede õhtul oli dollari kurss 14,8072 kr.

Hetkel kuum