25. mai 1999 kell 22:00

Investoreile külma närvi

Stanfordi ülikooli professor Paul Krugman hoiatab uue finantskriisi eest -- läinud nädalal Stockholmi majandusseminaril esinedes ütles Krugman, et New Yorgi börs võib lähiajal kukkuda.

USA börsi krahh puudutab kaudselt ka Eestit, kuid selle mõju meile on väike ja lühiajaline.

NYSE aktsiad on tugevasti üle hinnatud, Dow Jonesi tööstuskeskmine võib Paul Krugmani hinnangul kukkuda üle 40 protsendi. Krugman viitab sarnasusele olukorraga Jaapanis enne sealse finantsmulli lõhkemist, samuti 1987. aasta USA börsikrahhi eelse ajaga.

Alati leidub ennustajaid, kes kõnelevad pidevalt erinevatest ohtudest, mis meid peatselt tabavad. Juhtub, et ükskord läheb ennustatu täppi. Seekord on põhjust võtta Krugmani hoiatust tõsiselt -- Krugman on maailma tunnustatumaid majandusspetsialiste, kes oskas ette näha ka Aasia kriisi. Krahhi peavad tõenäoliseks paljud teisedki analüütikud. USA börsimullist on kõneldud möödunud aasta detsembrist alates. Ameeriklased ostavad börsimulli lõhkemise ootel kokku kuldmünte.

Mõne analüütiku arvamusel suudab euro kaitsta Euroopa börse ookeanitaguse krahhi eest. Krugmani sõnul on see illusioon. Dollari kurss langeb euro ja Saksa marga suhtes, kuid maailma juhtiva majandusriigi börsi kukkumine tõmbab kaasa nii Euroopa kui teisedki turud.

Finantskriiside võimest kiiresti levida pole tarvis näiteid väga kaugest minevikust otsida -- Aasia ja Jaapani näide kinnitavad seda. Investorite käitumine põhineb emotsioonidel, nad ei lähtu oma otsustustes ühe või teise riigi majanduse tegelikust seisust. Närvilisus nakkab ja ühel hetkel tahavad kõik korraga turult lahkuda.

Tallinna börsil on vähe lühiajalist välisraha, mis siit võiks ookeanitaguse krahhi mõjul põgeneda. Umbes kolmandik ehk tuhatkond väikeinvestorit toob üldise pessimismi najal oma raha börsilt ära. See viib aktsiate hinnad mõnevõrra alla. Kui NYSE langeb umbes 40%, tulevad Äripäeva hinnangul meil aktsiate hinnad umbes 15% alla, rohkem mõjutatav on Telekomi, vähem pankade aktsiate hind. Kaks kolmandikku väikeinvestoreist säilitavad külma närvi.

Dollari odavnemine mõjutab neid eksportööre, kes on teinud ostjatega dollaripõhise lepingu. Mõned meie börsiettevõtted on oma valuutariskid maandanud, näiteks Norma juhid on väitnud, et nemad on dollaril põhinevad lepingud partneritega Saksa margale ümber vormistanud.

Oodata võib intressitasemete mõningast tõusu, kuid Hansapanka ja Ühispanka võimalik krediidiliinide kahanemine ei tohiks oluliselt mõjutada -- neil pankadel praegu rahamuret ei ole.

Mõneks ajaks võib peatuda välisinvesteeringute vool Eestisse, kuid kui investorid on esimesest ehmatusest toibunud, see taastub. USA börsikrahh ja veel mitte taastunud usaldus Aasia turgude suhtes võib Eestisse välisinvesteeringuid isegi juurde tuua.

Soovitame investoreile säilitada külma närvi -- USA võimalik börsikrahh ulatuks küll Eestini, kuid selle mõju oleks vähene ja lühiajaline.

Hetkel kuum