Andres Reimer • 26. mai 1999 kell 22:00

Vastuseis uuele elektrimaksule

Majandusminister Mihkel Pärnoja ja Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk peavad uue elektrimaksu pärast juba lähiajal vastama riigikogu liikmete arupärimistele, sest nii koalitsiooni kui ka opositsiooni liikmed teatasid eile soovist kuulda ministri ja monopoolse energeetikaettevõtte juhi selgitusi.

Riigikogu majanduskomisjoni liige Isamaaliidust Peeter Olesk ütles, et ta soovib kuulda Gunnar Okki selgitusi majanduskomisjoni istungil, sest kardab uue maksu kehtestamise halbu tagajärgi. «Mõistan, et Eesti Energia peab hooajalise kasutusega suvituspiirkondade ülekandeliine hooldama aasta läbi,» selgitas Olesk, «kuid senine teave uuest maksust viitab väljapressimisele.»

Oleski sõnul teeb teda Eesti Energia poolt tänavuseks aastaks planeeritav rohkem kui saja miljoni kroonine kahjum ärevaks, kuid ta ei poolda täiendavate maksude kehtestamist kahjumi likvideerimise vahendina. «Energeetikaettevõtte varade ümberhindamise tagajärjel tekkinud kahjum on raamatupidamislik ja selle ületamise vahendid tuleb tervikuna üle vaadata,» lisas Olesk.

Riigikogu majanduskomisjoni ja Keskerakonna liige Liina Tõnisson ütles, et ta esitab elektri hinna tõstmise kohta arupärimise majandusministrile. Tõnisson ütles, et ta ei pea Eesti Energia raamatupidamislikke nippe varade ümberhindamisel ja tarbijalt suurema raha sissekasseerimisel õigeks. «Selle asemel peaks Eesti Energia tegelema kulude optimeerimisega,» osutas Tõnisson.

Energiaturu inspektsiooni peadirektor Allan Sepp ütles, et ta astub uue maksu vastu, sest täiendav maksustamine kahjustab väiketarbijaid. «Eesti Energial läheb püsimaksu põhjendamine raskeks, sest nende kavatsus sarnaneb väga monopoolse Eesti Telefoni kõnealustustasu kehtestamisele,» ütles Sepp. «Tänase päeva seisuga pole Eesti Energia taotlust esitanud ja tema ajakirjanduses esitatud põhjendused ei ole piisavad.»

Konkurentsiameti peadirektor Peeter Tammistu ütles, et tema pooldab elektri maksustamist tarbimise eest, mitte aga püsimaksu ülekandeliinide korrashoiuks. «Kaudse püsimaksu kehtestamine vähendab elektri hinna läbipaistvust,» põhjendas ta.

Harjumaa Peetri talu peremees Ants Pihlakas ütles, et Eesti Energia plaanid teevad teda murelikuks, sest tema ettevõte kasutab viit trafot, mis kõik võivad eraldi püsimaksu alla minna. «Mida nad veel välja ei mõtle,» märkis Pihlakas. «Liitumismaks ja peakilbi maks juba on. Maksan niigi igal kuul 20 000 krooni elektri eest, sest minul on kõrgendatud tariif.»

Eesti Energia finantsdirektor Sandor Liive ütles, et püsimaks tuleb kehtestada tarbijate omavahelise ristsubsideerimise kaotamiseks, mis on vabale energiaturule ülemineku eeltingimus. «Igapäevased elektritarbijad ei tohi vabaturu tingimustes kinni maksta nende kulutusi, kes elektrit oma suvilates vaid hooajaliselt kasutavad,» lisas Liive.

Eesti Energia juhatus kavatseb uue maksu kehtestamist arutada juuni alguses.

Hetkel kuum