ÄP fototoimetus • 1. juuni 1999 kell 22:00

Mullafreesi rendiaeg on kevad ja sügis

Kevadisteks ja sügisesteks aiatöödeks pakuvad tööriistade rendifirmad bensiinimootoriga töötavaid mullafreese, millega saab pindmiselt kobestada põllu- või aiamulda, kus pole suuremaid kive ega juurikaid. Harimata maa ülestöötamiseks see ei sobi.

A-Ramirent rendib nii mulla sügavamaks kui ka pindmiseks kobestamiseks mõeldud aiatööriistu, Ehituslaenutuse mullafreesil on ka tagurpidikäik.

Uus mullafrees maksab 9000--10 500 krooni, kuid selle hind võib ulatuda ka 20 000 kroonini, kasutatud tööriista saab 5000 krooni eest.

Mullafreesi võimsus on 5--6 hobujõudu. Freesi bensiinimootori kütuseks tuleb bensiinijaamast osta 95E, 95 või 98 bensiini, sest rendifirmad seda kaasa ei müü. Bensiinikulu sõltub töö intensiivsusest ja on keskmiselt 1--2,6 liitrit tunnis. Paagitäie bensiiniga töötab mullafrees sõltuvalt mootori pööretest 30--50 minutit.

Suhteliselt lihtsalt käsitsetavat mullafreesi laenutavad vähesed rendifirmad, seetõttu peaks huviline eelnevalt järele uurima, kas seda tööriista talle lähimas laenutuspunktist üldse saab rendile võtta.

Ehituslaenutuse juhataja Antti Kask märgib, et freesi osaliselt plastikkäepidemed võivad hoolimatu kasutamise korral puruneda, kivisel pinnal võivad terad murduda ja käigukasti mõned osad kuluvad kiiresti. Lagunevate mullafreeside sagedase remondi tõttu on nende rentimise lõpetanud Lehto Remondiabi Pärnus. Jat-Grupi juhataja Andres Valder peab mullafreesi tülikaks artikliks, mida rendivad eraisikud, kelle puhul pole garantiid, et tööriist tagasi tuuakse ja selle kasutamise eest ka makstakse.

Aiatööriistu mitte rentiva Tööriista Rendi juhataja Kaupo Suuster leiab vastupidi, et firma peaks mullafreesi lähiajal soetama, sest selle järele on suur nõudlus.

Mitmed ehitustööriistade rendifirmad laenutavad teisigi aiatööriistu -- muruniidukeid ja -trimmereid, aiarulle, oksasaage, hekikääre, vikateid, labidaid jms.

Vt. ka tabel

Autor: ÄP

Hetkel kuum