Tõnis Oja • 3. juuni 1999 kell 22:00

Rahulootus toetas Euroopa ühisraha

Euro kurss hakkas eile keskpäeval tõusma lootuses, et 10 nädalat kestnud Balkani sõja lõpp ei pruugi enam kaugel olla, sest Jugoslaavia parlament nõustus Euroopa Liidu ja Venemaa ühise rahuplaaniga.

Hommik algas ühisrahale taas väga halvasti. Euro kurss langes kella kümne paiku uuele rekordmadalale tasemele (1,0308 dollarini, mis teeb USD kursiks 15,1791 krooni), sest kolmapäeval ei kasutanud Euroopa keskpanga president Wim Duisenberg võimalust selle «üles rääkimiseks». Pärast Serbia raadio teadet, et parlament on president Milosevici rahuplaaniga nõus, hakkas euro kurss kiiresti tõusma. Rahulootus kompenseeris Euroopa keskpanga rahulolu euro praeguse kursitaseme suhtes.

Rahul on ilmselt ka poliitikud. Kölnis toimuva Euroopa Liidu kahepäevase tippkohtumise päevakorras on küll arutelu Euroopa ühisraha olukorrast, kuid esialgsete plaanide kohaselt ametlikku seisukohta ei võeta. Iseenesest on see eurole kindlasti väga halb, kui poliitikud ei võta kindlat seisukohta euro toetuseks. Ainsaks seletuseks taolisele olukorrale on see, et poliitikud on kujunenud olukorraga rahul. Siit pole raske järeldada, et dollari kurss 15,6466 krooni (üks euro) pole enam mägede taga.

Hetkel kuum