7. juuni 1999 kell 22:00

Videosüsteem ostke siis, kui kavatsete tal ka kassette vahetada

Sellepärast, et Euroopa linnades märkab tähelepanelik vaatleja videokaameraid pea igal sammul ja Eestis mitte, ei maksa kiiresti kaameraid ostma minna. Eesti mõistes on videosüsteemi komponendid kallivõitu ja seetõttu tasub meeles pidada vanasõna «Üheksa korda mõõda...»

Pärast esmast videosüsteemi hankimise idee tekkimist tuleb selgeks mõelda küsimus, milleks on süsteemi vaja, mida ma sellelt ootan.

Videosüsteemi saab kasutada näiteks pahadele hoiatuseks, millegi (ala, tegevuse) üldiseks jälgimiseks, kellegi/millegi identifitseerimiseks jne.

Oluline on arvestada, et iga ülesande jaoks on vajalik erinev seadmestik ja kindlasti ei eksisteeri universaalset seadet, millega saab täita kõik püstitatud soovid.

Igas kogemustega turvatehnika firmas on kindlasti video-ala spetsialistid, kelle poole tasub pöörduda konsultatsiooni saamiseks.

Pealiskaudselt koostatud süsteemi testimisel on vältimatud sellised tellijapoolsed pahameeleavaldused nagu «miks ma ei näe kogu parkimisplatsi, miks pole näha autode numbreid» või «aga inimesed, kes seisavad kaamera all, ei ole näha». Nimetatud probleeme aitab vältida oma soovide täpne väljendamine ja koostöö kompetentse paigaldusfirmaga juba alates süsteemi kavandamisest.

Üldistades võib öelda, et videosüsteem koosneb kaamerast, signaaliedastuse (kaabli)võrgust, salvestamise ja info vaatamise seadmetest.

Kogemused näitavad, et ka siin kehtib tõdemus, et ahel on sama tugev kui tema kõige nõrgem lüli. Näiteks kaotavad ülikallid ja väga head kaamerad mõtte, kui nende edastatav videopilt ei jõua vaatajani, vaid sumbub kaablis. Seega on optimaalne esitada süsteemi kõikidele koostisosadele ühesugused tehnilised nõudmised.

Videoseadmete valik on väga lai ning mitmete tehniliste parameetrite esitamisel kasutavad tootjad erinevaid viise.

Näiteks kaamera valgustundlikkust võib esitada vähemalt kümnel viisil, nii et pealiskaudsel vaatlusel jääb mulje, et absoluutväärtuselt väiksem number on parem. Tegelikult ei pruugi see niiviisi olla. Peale selle avastab tellija erinevaid projekte vaadates, et mitu sama ülesannet täitvat süsteemi võivad koosneda erinevatest seadmetest.

Olles kogunud pakkumisi või erinevaid projektlahendusi, tasub nende hindamiseks palgata sõltumatu ekspert, kelle ülesandeks saab esmapilgul raskesti võrreldavate süsteemilahenduste tehniline analüüs. Põhjaliku eksperthinnangu kulu on tühine võrreldes süsteemi maksumusega, kuid kindlustab tellijale kvaliteetse süsteemi.

Kui seadmed on paigaldatud ja häälestatud, saabub aeg, kui kasutaja peab süvenema tehnikasse ja õppima süsteemi kasutama.

Ilmselgelt ebaõnnestunuks tuleb pidada investeeringut videosüsteemi juhul, kui teie uus sekretär avastab juhuslikult oma töölaua alumisest riiulist tolmunud ja suriseva seadme, mis osutub videomakiks, mille kassetti ei ole juba kaks kuud keegi vahetanud.

Et seda ei juhtuks, tuleb määrata vastutav isik ning nõuda temalt perioodilist analüüsi.

Autor: Marti Ranne

Hetkel kuum