ÄP fototoimetus • 14. juuni 1999 kell 22:00

Libapolitseinikele pole lahendust

AS Seir elab senini valusalt üle märtsikuist langemist libapolitseinikest maanteeröövlite kätte, kes viisid kaasa kauba koos veokiga.

Märtsis Pärnumaal röövitud veoki pidasid kinni politseivormile sarnanevaid kombinesoone kandvad mehed. Tänaseni on leidmata nende saagiks langenud üle miljoni krooni maksnud elektroonikakoorem ja Scania veoauto, mille turuväärtuseks hindab ASi Seir juhatuse esimees Heldur Vaakmann 250 000 krooni. Auto ei olnud kindlustatud.

«Me oleme pidanud kõvasti püksirihma pingutama. Varem oli meil neli autot välissõitudel, nüüd on neljandik käibest puudu,» kurdab Vaakmann. Röövitud veoki asendamiseks uuega puudub firmal raha.

Edaspidistest röövidest hoidumiseks on Seir ainsa ettevaatusabinõuna loobunud elektroonika vedamisest.

Eestis on libapolitseinikega olnud üksikuid juhtumeid. Oleme siiski pöördunud endise liikluskomissaari Märt Mikkovi poole. Pakkusin varianti, et öösel asulavälistel teedel veoautojuht politseiniku märguande peale küll peatub, kuid jätab mootori tööle ja näitab läbi klaasi politseinikule, et sõidame lähimasse jaoskonda. Mikkov oli kategooriliselt vastu öeldes, et siis ei saaks öösiti enam autosid kontrollida.

Mida Kuldkepi ettepanek lahendab? Minu arust ei lahenda see midagi. Kui kinni peab politseinik, siis ei hakka ta autojuhi kontrollimiseks jaoskonda sõitma, sest kes teab, kaugel lähim jaoskond asub. Kui ta pole politseinik, siis on selge, et ta jaoskonda ei tule ja võtab koha peal midagi ette.

Pimedas politsei tavaliselt ei peata eravärvides autoga. Eravärvides autoga peatamine on autojuhile esimene ohusignaal, et võib olla ei ole tegemist päris politseinikega. Peatumata edasi sõita siiski ei saa, sest kui tõesti on politsei, siis võivad edasi sõitmisele järgneda sanktsioonid. Peatumisel tuleks auto mootor tööle jätta ja käik sisse, et ohu korral minema sõita.

Kõigil politseinikel peab töötõendis olema zhetoon. Minul ei ole küll andmeid, et kusagil oleks kasutatud võltsitud zhetoone.

aprill 1999

Lätis jäi kadunuks ASi Kaiu Auto ligi miljon krooni maksev Scania veok koos ehitusmaterjalide koormaga.

märts 1999

Pärnumaal Ikla lähedal röövisid Eesti politseivormi sarnaseid riideid kandnud mehed ASi Seir 250 000 krooni maksva Scania veoki koos üle miljoni krooni maksva elektoonikakoormaga.

jaanuar 1999

Läti Limbazhi rajoonis röövisid politseivormi kandnud mehed auto koos juhiga.

oktoober 1998

Pärnumaal Uulus rööviti glasuurplaate vedanud Eesti veoauto.

juuli 1998

Lätis Ainazhi lähedal langes röövlite saagiks 5,5miljoniline metallikoorem.

Autor: ÄP

Hetkel kuum