Kristi Malmberg • 15. juuni 1999 kell 22:00

Ettevõtja pääseb tulumaksu koormast

Eelnõu üks väljatöötajaid, Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi märkis eile, et loomulikult mõjutab uus seadus positiivselt eelkõige suurema kasumiga firmasid. «Aga see ju ongi asja mõte muuta ettevõtlus efektiivsemaks,» selgitas Ligi. «Samuti pole firmadel edaspidi põhjust oma kasumit varjata.»

Füüsilise isiku tulude maksustamisesse uus seadus olulisi muudatusi ei too. Uus seadus ei suurenda üldist maksukoormust, mis 2000. aastal on rahandusministeeriumi andmetel 36,3 protsenti.

Rahandusminister Siim Kallase sõnul on tulumaksuseaduse eelnõu peamiseks eesmärgiks vabastada firmad teenitud tulult maksu maksmisest. Kõige komplitseeritumaks kujuneb tema sõnul erisoodustuste maksustamise põhimõtete väljatöötamine. «Tõenäoliselt tulevad selle ümber riigikogus ka kõige suuremad vaidlused,» nentis Kallas eile. Uus tulumaksuseadus püüab erisoodustuste kaudu maksude maksmisest kõrvale hoidumise võimalusi vähendada.

Peaminister Mart Laari hinnangul on tegemist revolutsioonilise lähenemisega tulumaksule ja kindlasti kujuneb selle pöördelise eelnõu menetlemine riigikogus huvitavaks.

Opositsioonilise Keskerakonna liige Olev Raju ütles, et enne eelnõu kommenteerimist soovib ta tutvuda selle tekstiga. «Peame olema kindlad, et eelnõu vastab meie püüdlustele liituda Euroopa Liiduga,» märkis Raju.

Rahandusminister Siim Kallase kinnitusel tuleb eelnõu arutelule kaasata ka Maksumaksjate Liidu ja ettevõtjate esindajaid. Ta avaldas lootust, et ettevõtte tulumaksuvabastuse tagajärjel suurenenud sotsiaalmaksu ja käibemaksu laekumine tasakaalustab maksulaekumise puudujäägi 2001. aastaks.

Rahandusministeeriumi arvestuste kohaselt jääb ettevõtte tulumaksu kaotamisel riigieelarvesse laekumata umbes 1,4 miljardit krooni. Ettevõtte tulumaksu jääb laekumata 1,6 miljardit, kuid seda kompenseerib 200 miljoni krooni ulatuses käibemaksu ja töötasu suurenemine.

Hetkel kuum