ÄP fototoimetus • 18. juuli 1999 kell 22:00

Poola panganduses küpseb suurtehing

Ühinejateks oleks 130 aastase ajalooga Bank Handlowy (BH), mis on riigi suurim ettevõtteid teenindav pank, ning 1986. aastal loodud Bank Rozwoju Eksportu (BRE).

BH--BRE ühinemine oleks suurim tehing Poola kaasaegse panganduse ajaloos, mille tulemusel tekkiva liitpanga varad ulatuks 7,85 miljardile eurole ning pank asetuks varade mahult Pekao järel teisele kohale. Panga turukapitalisatsioon on 1,93 miljardit eurot.

Liitumine oleks märgiks, et Poola panganduse kauaoodatud konsolideerumine on lõpuks tõsimeeli alanud. Korporatiivpanganduse alal asetuks ühinemisel tekkiv liitpank kindlaks turuliidriks.

Poola pangandusturg on alles kujunemas.

1998. aastal oli iga viie inimese kohta avatud üks pangakonto, mis aasta varasemaga võrreldes märkis siiski kahekordset kasvu.

Ühinedes asetuvad BH ja BRE kindlalt selle buumi keskele. Tehnoloogiliselt tasemelt on BH ja BRE juba praegu Lääne pankadega samal tasemel ning ühinenult on neil paremad eeldused välispankadega konkureerimiseks.

Siiani on BH ja BRE Poola pankade ülesostubuumis jäänud suhteliselt iseseisvaks.

Praegu kuulub Saksa Commerzbank AG-le 49% BRE-st, BH välismaiste aktsionäride hulgas on JP Morgan&Co (12%), Zürich Group Insurance ja Rootsi Swedbank (kumbki 6%).

Autor: ÄP

Hetkel kuum