Erik Samel • 8. august 1999 kell 22:00

Büroode renditurg aktiviseerub

Kui maa- ja korteriturul on suvel enamasti rahulikum periood, siis büroopindade rentimisel pole aasta lõikes olulisi tõuse ja langusi. Suuremate pindadega toimub suvel siiski vähem tehinguid kui teistel aastaaegadel.

Arco Vara maakleri Aavo Sarapi sõnul on veel üks huvitav tendents -- nimelt olevat kõige vähem tehinguid hoopiski novembris ja märtsis. Sarapi arvates võib seda seletada asjaoluga, et «otsustajad» on sel ajal enamasti puhkusele sõitnud.

Kuna uusi büroohooneid enam massiliselt juurde pole tulnud, on nõudmise ja pakkumise vahekord tasakaalustumas ning hinnalangus enamasti lõppenud. Uue hinnatasemega on harjunud nii omanikud kui ka rentnikud, turg on tasapisi elavnemas. Pindi Kinnisvara maakleri Tõnis Meisteri sõnul võtavad paljud rentnikud omanikega ühendust otse, ilma kinnisvarabüroode vahenduseta.

Raskustesse jäid need omanikud, kes õigel ajal hinnalangusega kaasa ei läinud. Nüüd ei aita alati isegi hindade alandamine, et pooltühja hoonesse rentnikke leida.

Rendipinna otsijad soovivad üha sagedamini saada kvaliteetseid ruume, kus ei tule tegeleda remonditöödega. Tagasihoidlikumate tingimustega lepivad firmad, kes ei soovi liigset tähelepanu (nt õigusbürood) või selliste elualade esindajad, kelle töötingimusi uued pinnad enamasti ei rahulda ja kes peavad niikuinii lisatöid tellima (nt hambaarstidel on erinõuded vee ja kanalisatsiooni osas).

Kehvemas seisus pinda saab rentida 100 kr/m² eest. Kui halvale seisukorrale lisandub ka kehv asukoht, siis on Tallinnas mõnikord raske leida rentnikku isegi tasemel 50 kr/m².

Hetkel kuum