Sirje Niitra • 24. august 1999 kell 22:00

Olari Taal: töötamine on minu elustiil

Olari Taal on oma 46 eluaasta jooksul juhtinud ehitusettevõtteid, olnud kahe panga eesotsas ja istunud kolmel erineval ministritoolil. «Olen mänedzher,» määratleb ta ennast enne järjekordsesse juhiametisse asumist. Samas tunnistab mees, et igasse ametisse ta ei passi, sest «mida tunneb, seda mõtleb, mida mõtleb, seda ütleb ja mida ütleb, seda püüab ka teha».

Ehitusinseneri elukutse on Taal enda sõnul ammu minetanud, neli ja pool aastat pangandust olevat aga lihtsalt väike kõrvalpõige olnud.

Selle suve kohta ütleb muidu nii teokas mees, et on «molutanud ja mõelnud». Rahandusministeeriumi nõustamist ei pea ta seejuures miskiks tõsiseks tegemiseks. Aga suvel pole tema väitel mõtet ka uuel töökohal alustada, sest osa inimesi puhkab ja teised on puhkuse ootel «eriti vastikud töötegijad».

Taal tunnistab, et tuleks vahepealsele suurele börsikaotusele vaatamata, milles hävis 90 protsenti ta varast, oma eluga toime ka ilma tööd rabamata. «Aga juba pärast kuu aja pikkust molutamist tundsin, et tahaks ametisse minna. Mittetöötamine mõjub laostavalt enesega rahulolule ja ei kuulu minu elustiili juurde,» teab ta nüüd öelda.

Tugeva juhi imagoga mehele tuli pärast siseministri toolilt lahkumist palju kõlava ametinimega ja suure palganumbriga pakkumisi. Miks valis ta nende seast lõpuks Ösel Foodsi juhtimise?

Selleks oli tema sõnul palju väikseid põhjusi. «Arvasin, et see on puhtalt Eesti firma, mis tegeleb asjaga, millega mina varem pole tegelenud,» märgib ta kaht neist. Samas tunnistab, et on palju mõelnud selle üle, miks Eestis tarbitakse nõnda palju võõramaist toitu. «Täna ei ole küsimus enam selles, et me ei oska toota ja pakkida. Minu arust on asi eestimaise propagandas,» nendib ta.

Ösel Foodsis on Taali ülesandeks Tartus (joogid), Paljassaares (kalatooted) ja Moskvas (ket?up) paiknevatest tehastest ühtse grupi moodustamine. Ta on lubanud jääda seda juhtima kolmeks aastaks. Seejärel soovib ta end poliitiliselt määratleda ja aastal 2003 parlamenti kandideerida. Vasakparteide, Kesk- ja Koonderakonnaga ta ennast siduda ei kavatse.

Ehkki Taalil on Tallinna südalinnas suurepärane korter, veedab ta nädalavahetused aastaajale vaatamata Läänemaal Tiigi talus. Seitse päeva nädalas ei suudaks Võrumaalt pärit mees enda sõnul kivide peal ja müra sees kõndida.

Hetkel kuum