Silva Männik • 25. august 1999 kell 22:00

Eravara kindlustamine kallineb

Seesam Kindlustuse kindlustusdirektor Priit Kuuskme ütles, et Seesam on viimasel aastal eravara kindlustamisel mitmeid parandusi teinud. Sagenenud kahjujuhtumite tõttu on näiteks Tallinna paneelmajade rajoonide korterite kindlustamise hindu tõstetud 15--20% võrra. Kuna paneelmajade torustik pidevalt vananeb, on väga sagedaseks muutunud torustiku lekked ja veekahjud, rääkis ta.

«Ka kuritegevus on väga aktiivne -- sageli juhtub, et korterisse pole mitte midagi alles jäänud,» põhjendas Kuuskme korterite kindlustamise hinnatõusu tinginud riske.

Seevastu eramajade kindlustustariifid on Seesamis viimasel ajal pisut vähenenud, märkis ta. Kuuskme sõnul tehakse eravara kindlustamisel hinnakorrektuure ka edaspidi. «Usun, et järgmise poole aasta jooksul võivad hinnad mõnes valdkonnas veelgi tõusta,» lausus ta.

Leks Kindlustuse varakindlustuse riskijuht Peeter Kabbun ütles, et viimase aastaga on Leks Kindlustus tõstnud eravara kindlustustariife keskmiselt 10--15 protsenti. Kabbuni sõnul puudutab hinna- tõus kõige rohkem tuleohtlikke puitmaju. Kõrge riski tõttu on kallimaks läinud ka asulatest kaugemal ja metsa sees asuvad majad.

Hind sõltub Kabbuni väitel otseselt varade kahju statistikast, mistõttu uuemate ja turvalisemate elumajade osas on tariifid samaks jäänud. Kabbuni sõnul pole korterite ja majade kindlustamise hinnatõus siiski nii suur kui kaskokindlustuse oma. Viimase aastaga on kaskokindlustuse tariifid tõusnud eri hinnanguil kuni 30%. Autode vabatahtliku kindlustamise kallinemist on põhjustanud varasem seltside vaheline hinnasõda ettevõtete korraldatud konkurssidel. Kuna korterite ja majade kindlustamisel on eraisikud tavaliselt ühe seltsi ja agendi kesksed, pole seal hinnad iial nii alla läinud, et see nüüd hüppelist hinnatõusu tingiks, väitis Kabbun.

Hetkel kuum