ÄP fototoimetus • 25. august 1999 kell 22:00

Fed tõstis oodatult intresse

Föderaalfondimäär ehk intressimäär, millega pangad annavad üleöölaene, kerkis 25 protsendipunkti võrra ja on nüüd 5,25%. Viimati ehk 30. juunil kerkis see samuti 25 protsendipunkti. Keskpank tõstis ka diskontomäära, millega ta annab pankadele otselaene, 25 protsendipunkti, mille järel see on 4,75%.

Turud olid intresside tõstmiseks valmis, sest nad lugesid selle välja keskpanga presidendi Alan Greenspani kuu aega tagasi Senatis peetud kõnes tehtud vihjetest.

USA keskpank märkis oma otsusest teatades, et «see peaks oluliselt vähendama inflatsioonisurve suurenemise ohtu». Samuti teatas Fed, et fõderaalfondimäära tõstmine aitab ühtlasi tasakaalustada USA monetaarpoliitikat pärast mullusügist intressimäärade alandamist 75 protsendipunkti võrra, millega USA kaitses end ülemaailmse finantskriisi mõju eest.

Intresside tõstmisest informeerides teatas keskpank, et ta võtab tulevaste intressitõstmiste suhtes nn neutraalse hoiaku. See tähendab, et praegu ei näe ta sel aastal enam intresside tõstmist ette. Osa analüütikuid aga arvab, et kolmas intressimäärade tõus ei ole välistatud, kuna majandus kasvab endiselt kiiremas tempos, kui keskpank ohutuks peab. Föderaalfondimäära edasistele tõstmistele avas tee diskontomäära kerkimine, mis juunis püsis teatavasti paigal.

Fed põhjendas oma praegust otsust sellega, et Ühendriikide majanduse kasv jätkub kiires tempos, millega kaasneb inflatsiooni suurenemise oht, iseäranis kui ka teiste juhtivate riikide majanduse olukord on nüüd paranemas. Keskpank püüab ennetada tarbijahindade järsku tõusu ja ühtlasi vältida intressimäärade suuremat kergitamist.

USA statistika järgi ei näita USA majanduskasv aeglustumise märke ning juulis oli viimase kuue kuu suurim palgatõus. Tööstustoodang kasvas juulis seitsmendat kuud järjest.

Väga palju sõltub sellest, kuidas käitub USA majandus lähikuude jooksul. Sest teises kvartalis aeglustunud majanduskasv suutis kolmandas kvartalis taas hoogustuda. Kahtlemata tõstab Fed jälle intressimäärasid, kui statistika peaks näitama tugevat majanduskasvu, mis soodustab palga- ja hinnatõusu.

Ühendriikide keskpanga otsuse mõju finantsturule oli väike. 30aastaste riigiobligatsioonide intress alanes ühe intressipunkti võrra ja püsis tasemel 5,94 protsenti. USA aktsiaturg pöördus ebakindla alguse järel tõusule, kui keskpanga intressitõstmisotsus teatavaks sai.

Autor: ÄP

Hetkel kuum