Erik Samel • 29. august 1999 kell 22:00

Internetis üha rohkem pakkumisi

Interneti osakaal kinnisvaraturul suureneb pidevalt. Praeguseks on jõutud seisuni, kus peaaegu iga päev sõlmitakse mõni tehing, mis sai alguse Internetis avaldatud pakkumisest.

Suur osa Tallinna kinnisvaraturu pakkumistest on üleval REBASE andmebaasis, mida hiljuti tunnustas Eesti Kinnisvarafirmade Liit. Andmebaasiga liitunud kinnisvarafirmade arv on kiiresti suurenenud -- selle aasta jaanuaris olid ühises nimekirjas nelja firma pakkumised, praeguseks on neid 13.

Ühise andmebaasi suurimaks puuduseks on see, et üht ja sama objekti pakub sageli neli-viis kinnisvarafirmat. Osa kinnisvarafirmasid on andmebaasi pannud ka selliseid objekte, mille seisukorraga pole firma maaklerid ise tutvumas käinud.

Interneti andmebaasides on probleeme veel operatiivsusega. Kui firmad ei uuenda andmeid kiiresti, võib klient soovida osta objekti, mis tegelikult on uue omaniku juba leidnud. Osa kinnisvarafirmasid on andmete usaldusväärsuse tõstmisel jõudnud niikaugele, et uuendavad oma kinnisvarapakkumisi iga paari päeva tagant.

Esialgu on REBASE andmebaasis info peamiselt Tallinna kohta. Andmebaasi väljaarendamisega tegeleva Ingmar Pappeli sõnul on eesmärgiks seatud koguda andmebaasi kogu Eesti kinnisvarapakkumised.

A. Alliksaare kinnisvarabüroo juhataja Tiiu Lepasaare hinnangul on Internet mugav klientide seisukohalt, sest hõlbus on teha pakkumist sobivale objektile. Tehingute arvu olulist suurenemist Internetis avaldatud pakkumiste kaudu pole Lepasaare sõnul nende firmas seni siiski toimunud.

Hetkel kuum