Silva Männik • 31. august 1999 kell 22:00

T?iili investor loobus AB Kindlustuse Grupist

Eile oli AB Kindlustuse Grupil viimane tähtaeg kirjutada alla kindlustusseltside enamusaktsiate müügi lepingule. Seltsidega eellepingu sõlminud T?iili investeerimisfirma Pacific Overseas Group loobus pärast ettevõtetega tutvumist aktsiaostust. Kindlustusinspektsiooni peadirektor Ellen Ridaste ütles eile, et loobumise üks põhjus oli see, et investorile ei esitatud täielikku informatsiooni seltside kohustuste kohta. Samuti oli investorile vastuvõtmatu kindlustuse müügi organiseerimine nii, et see jääks endiselt AB Kindlustuse Grupi kätte, lisas ta.

Ridaste sõnul teatas AB Kindlustuse Grupp eile pärast T?iili firma loobumist veel ühest seltside enamusaktsiate ostust huvitatud investorist, kellele inspektsioon andis investeeringu tegemiseks aega 1. oktoobrini. Ridaste ei soovinud avaldada selle investori nime, kuid lisas, et tegu on väljastpoolt Euroopat pärit kindlustusfirmaga. Oktoobrini oodatakse Ridaste sõnul vaid juhul, kui investori taust ja maksevõime pärast nendega tutvumist tõesti sobilik tundub. «See võib juba esimesel nädalal joosta tühja ning kuigi aktsiate müügiks meie luba seltside omanikud ei vaja, võime me läbirääkimised pankrotiavaldusega juba varem nurjata.» AB Kindlustuse Grupil olevat Ridaste sõnul veel teinegi läbirääkimiste partner, kes on nõus ostma seltside pankrotivara ja looma nende baasil siia uue seltsi.

«Minu seisukohalt ei peaks need seltsid eksisteerima enam mitte ühtegi päeva,» ütles Ridaste. Ta selgitas, et ASA Kindlustusel ja AB Elukindlustusel reaalsed reservide kattevarad puuduvad, sest kõik investeeringud puudutavad pankrotistunud Maakri tänava kõrghoonet. «Peale selle ilusa torni pole neil midagi ja ka see on juba sisuliselt Ühispanga omand,» lausus ta.

Seltside hüvitiste väljamaksmine toimub Ridaste sõnul jooksvalt laekuvatest kindlustuspreemiatest. Vaatamata sellele eelistab inspektsioon pankrotiavaldusega veel pisut oodata. Pärast Polaris Vara kohustuste kandmist poleks ASA Kindlustuse liikluskindlustuse portfelli üleandmine Liikluskindlustuse Fondile kõige kergem samm, selgitas ta. «Pole õige teiste kindlustusseltside talletatud raha ASA poolt ära raisatud raha asemel tuulde visata,» lausus ta.

Strateegilist investorit on AB Kindlustuse Grupp endale otsinud juba eelmise aasta novembrist. Juba neljal korral on teatatud ka konkreetse eellepingu sõlmimisest Briti, Iisraeli või Ladina-Ameerika päritolu investoritega.

Hansapanga Kindlustuse juhatuse esimees Priit Potisepp ütles, et lubatud investoriga lepingu sõlmimine oleks olnud tõeline ime. «Eilne näitas, et imesid ei juhtu,» lausus ta.

Potisepa sõnul on raske aru saada, kust oleks võimalik praegu kindlustusseltsi ostmiseks investorit leida. Investoril on turule tulemiseks kaks võimalust, kas alustada nullist või sügavast miinusest. Potisepa sõnul on küsitav, kas olemasolevad kliendid ja müügivõrk on neid miljoneid väärt.

AB Kindlustuse Grupi seltsid vajavad investeeringuid Maakri tänava kõrghoonet ehitava pankrotistunud Maakri Ehituse ASi võlakirjadesse investeeritud reservide taastamiseks. Lisaks 18 miljoni krooni eest märgitud Maakri Ehituse võlakirjadele andsid seltsid ehitusse ka üle 44 miljoni krooni hüpoteeklaene.

ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse pankroti korral on teiste Eesti seltside juhtide hinnangul ebatõenäoline, et keegi kohalikest seltsidest selle portfelli üle võtta soovib. Eriti raskeks võib kujuneda elukindlustuse lepingute saatus, sest need tooted ei vasta klassikalistele Euroopa standarditele.

Potisepa sõnul on pärast Polarisega aset leidnud sündmusi raske AB Kindlustuse Grupi klientidele midagi soovitada. Tema sõnul peaks kindlustusinspektsioon tegema segaduses olevatele klientidele konkreetse avalduse ja võtma selle eest ka endale vastutuse.

Hetkel kuum