Andres Reimer • 31. august 1999 kell 22:00

Tippäri meeste poolik lobby

Eesti ettevõtluse tippmehed spurtisid suve hakul peaminister Mart Laari toel riigiettevõtete nõukogudesse, et Eesti elu uueks muuta. 16. juunil lubas Laar kolmandiku riigi äriühingute ja fondide kontrollorganite kohtadest ettevõtlusorganisatsioonidele. Praeguseks on uuenduse hoog raugenud.

Laar kirjutas kaubandus-tööstuskoja esimehe Toomas Lumani, tööstuse ja tööandjate keskliidu esimehe Jüri Käo, suurettevõtjate assotsiatsiooni esimehe Aadu Luukase ning väikeettevõtete assotsiatsiooni esimehe Riivo Sinijärvega alla memorandumi osalusdemokraatia põhimõtete rakendamisest Eesti riigi ja majanduse arengu juhtimisel. Memorandumi osalised mõistavad osalusdemokraatia all valitsusväliste organisatsioonide kaasamist riigiga seotud otsuste langetamisse. Valitsus ja ettevõtjad leppisid kokku regulaarsetes kohtumistes, et informeerida üksteist oma tegevusest ja ettevõtluskeskkonna arengust.

«Praegu pole enam 90ndate aastate algus, mil riigiametnike ja ettevõtjate kogemus suurte äriühingute juhtimiseks oli ühesugune,» selgitab ärimeeste motiive Jüri Käo. «Ettevõtjad on valmis jagama oma kogemusi ja olema otsuste langetamise juures.»

Kuid tänaseks pole osapooled jõudnud isegi selgitada, milliste organisatsioonide nõukogud muutmist vajavad. Näib, et valitsus ei oma praegu selget ülevaadet riigiettevõtete ja fondide tegevusest, mistõttu pole taktikat nende juhtimiseks.

«Riigis valitseb selles osas suur segadus,» ütleb Luman. «Kui riigile kuuluvad suured äriühingud on selged, siis sihtasutuste ja fondide kohta ei tea tõenäoliselt keegi, kui palju ja millised need on.» Ettevõtlusorganisatsioonide käsutuses on Lumani sõnul andmed ligi 30 asutuse kohta.

Esimese hooga remontis valitsus ettevõtjaid lisades Tallinna Sadama, Eesti Põlevkivi ja Eesti Energia nõukogu, sest nendes ettevõtetes liigub suurim raha. Üleeile uuenes Eesti Raudtee nõukogu, kui sinna lisandus kolm uut ja vabanes kaks vana liiget.

Pärast soodsaid leppeid ja tellimusi tõotavate ettevõtete nõukogudesse pääsemist kaotasid ettevõtlusorganisatsioonid varasema hoo oma kogemuste levitamisel.

«Tempo pole olnud nii kiire, kui oleks soovinud,» tõdeb Luman. «Aga selget vastuseisu pole ma märganud.»

Laarile saadetud küsimusele, millal ulatub ettevõtjate esindus nõukogudes lubatud kolmandikuni liikmete arvust, vastas peaministri pressiesindaja Priit Põiklik. «Seda ei ole just kellaajaliselt paika pandud,» ütleb ta. «Eks siis peavad meie koostööpartnerid oma ettepanekuid aktiivselt tegema.»

Ootepositsioonil asuvad ka ettevõtjad. «Ootame valitsuse ettepanekuid,» ütleb Käo.

Edukaim osaleja on Toomas Luman

Edukaim nõukogudesse sisenenud ettevõtlusliider on aktsiaseltsi Eesti Ehitus nõukogu esimees Toomas Luman, kes osaleb neljas nõukogus: erastamisagentuuris, Eesti Energias, Eesti Põlevkivis ning Ekspordi Krediteerimise ja Garanterimise Sihtasutuses. Lumani aktiivsusega võistlevad vaid mõned riigiametnikud, kes osalevad paari ettevõtte nõukogus. Näiteks teede- ja sideministeeriumi kantsleri nõunik Väino Soonike on ASide Edelaraudtee ja Saarte Liinid nõukogus, majandusministeeriumi osakonnajuhataja Ell-Mari Koppel Eesti Põlevkivi ja Eesti Energia nõukogus.

Ärimeeste arvates pidurdab nõukogude uuendamist ametnike passiivne vastuseis, kuna neid ähvardab ettevõtjate tulekuga tuhandete kroonide suuruse lisasissetuleku kaotus. Kui see kahtlus paika peab, suudavad ametnikud teha paremat lobi kui ärimehed.

Valitsusega sarnase memorandumi sõlmisid ettevõtlusorganisatsioonid suvel ka Tallinna linnaga, kuid seni pole keegi suurte linnaettevõtete nõukogudesse jõudnud.

Lumani sõnul sooviksid ettevõtlusorganisatsioonid tulevikus endi kaasamist ka riiklike ametite, näiteks maanteeameti, juhtimisse.

Ettevõtjad kiidavad esindajate nimetamise riigiettevõtete nõukogudesse heaks, kuid asjade edaspidine käik jätab ükskõikseks. «See probleem läheb meist mööda,» ütleb ASi Rapla Veod juht Kalev Kuljus.

«Idee on hea,» ütleb ASi Baltic Computer Systems direktor Ants Sild. «Samas näen ohtu, et niigi levinud korporatiivsed suhted võivad võimenduda.»

Meelis Milder

AS Baltika

- Investeeringute ja Kaubanduse Arendamise Sihtasutus

Jüri Käo

AS Norma Grupp

- AS Eesti Energia

Oleg Harlamov

AS BNS

- AS Eesti Raudtee

Tõnis Palts

AS Levicom

- Eesti Ringhäälingu Saatekeskuse AS

Raivo Vare

AS Pakterminal

- Infrastruktuuri ja Transiidi Arendamise Sihtasutus

Meelis Virkebau

Kreenholmi Valduse AS

- AS Eesti Põlevkivi

Toomas Luman

AS Eesti Ehitus

- Eesti erastamis-agentuur

- AS Eesti Energia

- AS Eesti Põlevkivi

- Ekspordi Krediteerimise ja Garanteerimise Sihtasutus

Eero Vaarmann

ESP Engineering

- AS Tallinna Sadam

- Innovatsioonifond

Hetkel kuum