Toomas Truuverk • 1. september 1999 kell 22:00

Minevik surub aktsiahindu alla

Pingeline rahvusliku kogutoodangu II kvartali näitaja ootus surub aktsiahindu Tallinna börsil järjest madalamale. ÄP indeks kukkus eile 3,25%, 321,75 punktile.

Täna-homme statistikaameti poolt avaldatav näitaja on nii analüütikutes kui investorites tekitanud mõningase peataoleku ja sellest tuleneva ärevuse ja ettevaatlikkuse.

Erinevad analüütikud on pakkunud võimalikuks SKT muutuseks +2% kuni -8%. Analüütikute tavalist kõnepruuki kasutades võib naljatledes öelda, et kui SKT tõepoolest sellesse vahemikku tuleb, vastab see turgude ootustele. Tegelik olukord (vähemalt Eestis) tundub olevat selline, et kardetakse suurt miinust, samas loodetakse, et ehk on langus mõõdukas.

Tõenäoline suur miinus viis eile kiirele langusele Telekomi aktsia hinna, mis tingituna oma suurest kaalust Tallinna börsil tiris järsult alla ka turuindeksid. Samas tuleb möönda, et languses olid ka teised likviidsemad aktsiad. Vaid Ühispank suutis päeva kokkuvõttes 1,96%ga plussi jääda.

Kuigi SKT numbrile pööratakse suurt tähelepanu ja kindlasti omab ta lõppkokkuvõttes märkimisväärset lühiajalist mõju likviidsemate aktsiate hindadele, tasuks vähemalt kohalikel investoritel suunata pilk tulevikku. II kvartali SKT on juba kauge minevik ja pöördelistel aegadel võivad liigsed mineviku mõjutused viia majanduse hetkeseisu realistlikust tajumisest väga kaugele.

Aktsiaturul mängib põhirolli ikkagi tuleviku etteaimamine. Aasta lõpus kokkuvõtteid tehes võime ilmselt tõdeda, et edukad on need, kes suutsid ette aimata, mida sügis meile toob.

Arvestades, et just möödunud aasta III kvartalisse jäi Venemaa majanduskriis ja et hinnanguliselt on majandusseisaku põhi siiski ületatud, tuleb III kavartali SKT muutus kindlasti positiivne. Võib juhtuda, et isegi üllatavalt positiivne.

Hetkel kuum