ÄP fototoimetus • 12. september 1999 kell 22:00

Leedu avas tee Mazheikiu müümisele

Seaduseparanduste kohaselt võivad Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD), Rahvusvaheline Finantskorporatsioon (IFC) ja Vene naftatarnijad omandada USA Williamsi kõrval osaluse Mazheikiu Nafta kontsernis. Seadused lubavad alandada riigi osaluse kontsernis alla 25%.

Seaduseparandused näevad ühtlasi ette hüvitiste maksmise Williamsile ja Mazheikiu Naftale, kui Leedu seadused muutuvad ja valitsus ei täida võetud lepingulisi kohustusi või kui näiteks Mazheikiu Nafta omakapital langeb alla 1,1 miljardi Eesti krooni.

Seaduseparandused võimaldavad Williamsil saada tasuta aktsiaid, kui tema osalus Mazheikiu Naftas peaks edasise aktsiamüügi käigus langema alla 33%.

«Aktsionäride struktuuri on muudetud -- uutel aktsionäridel võimaldatakse sisse tulla, mis tõstab Mazheikiu nafta väärtust ning avab tee odavamatele ressurssidele ning projekti regionaalne väärtus kasvab,» ütles majandusminister Eugenijus Maldeikis.

9. septembril pidi Williams alla kirjutama 33% Mazheikiu Nafta aktsiate ostmisele 2,34 mld Eesti krooni eest, millega oleks kaasnenud Leedu valitsuse lubadus, et Williams saabu suurendada viie aastaga oma osaluse 49,5 ja seitsme aastaga 66 protsendini. Lepingu allkirjastamine lükati järjekordselt edasi. Kuigi Leedu majandusministeeriumi esindaja ütles, et lepped allkirjastatakse 30. septembril pärast vastavate seaduseparanduste kinnitamist parlamendis, väitis Williams Lithuania esindaja, et see on Leedu ministeeriumi ja mitte Ameerika firma seisukoht.

Nädala alguses saatis Williams Lithuania peadirektor Randy Major majandusminister Eugenijus Maldeikisele kirja, selgitades, miks praegune olukord ei ole lepete allkirjastamiseks küps.

Williams väidab, et ei soovi Mazheikiust saada üle 51%. See avaks suureks aktsiaostuks tee Vene Lukoilile või Jukosele. Et venelased Mazheikiust huvituvad, näitab nende pidev naftakraani kinnikeeramine, mille tagajärjel on Mazheikiu Nafta tänavu kandnud 482 mln krooni kahju.

Autor: ÄP

Hetkel kuum