Viktoria Korpan • 19 september 1999

Arvutid kallinevad

5--10 protsenti

Balti riikide suurim arvutitootja AS MicroLink võib arvutite hinda tõsta kahe nädala pärast, kui arvutimälu hinnad jätkavad tõusu. «See ei peaks olema suurem kui 5 protsenti,» ütles MicroLinki turundusspetsialist Mart Sepp. «Ma ei ütleks, et see oleks midagi katastroofilist.»

«Arvutimälu hinnad maailmaturul on viimase kahe kuu jooksul tõusnud ligi kolm korda,» ütles Microlinki Arvutite ostujuht Mait Rahi. «Mälu moodustab umbes 20 protsenti arvuti hinnast, mistõttu on arvutite hinnatõus möödapääsmatu.» Rahi sõnul on seni arvutikomponentide hinnad stabiilselt langenud, nüüd seisavad need paigal ja ühe arvutimälu komponendi, mälumooduli hind tõuseb.

Arvutimälu tootja Arrow Field Eesti esinduse juhatuse liikme Hanno Septeri sõnul on arvutimälu hinnatõus tingitud sellest, et mälumoodulite tootjad Hyundai, Samsung ja Toshiba on hinna suhtes kokku leppinud. «Seda on väga raske tõestada,» sõnas ta. «Kontsernid ise põhjendavad hinnatõusu sellega, et nõudlus on suurem kui pakkumine.»

Euroopa ühe juhtiva arvutifirma Dell Eesti esindaja ASi Poniard juhatuse liige Ermo Kiisk sõnas, et tal pole informatsiooni Delli arvutite hinnatõusu kohta. «Me saame hinnakirja kord kuus ja vastavalt sellele kohendame hindu,» seletas ta. Kiisk ei välistanud, et Eesti arvutitootjad kuulutavad tulevast hinnatõusu selleks, et müüki elavdada.

Maailma ühe suurema arvutitootja IMBi Eesti esinduse juhataja Valdo Randpere sõnas, et IBMi arvutite hinnatõusu lähemal ajal oodata ei ole. «Mälude hinnad on alati sel hooajal kallinenud,» ütles Randpere.

Arvutimälu hinnatõus maailmaturul on Mait Rahi väitel tingitud peamiselt paari suurema tootja tootmisvõimsuse ümberjaotamisest ja prognoositust suuremast arvutimüügist maailmas.

«Arvutite hinna tõstmine on ilmtingimata vajalik,» sõnas Eesti ühe suurema infotehnoloogiafirma ASi Pennu Computer Technology Group (PCT) juhatuse esimees Arho Anttila reedel. «Meie laos on midagi, aga sellest on vähe ja arvutid kallinevad mälu hinna tõusu tõttu juba septembris.»

Anttila lisas, et see, kui palju arvuti maksma hakkab, sõltub ka USA dollari kursist. «Kui lähema kahe nädala jooksul dollari kurss langeb, siis on hinnatõus alla 10 protsendi. Kui ei lange, siis üle 10 protsendi,» ütles ta.

Kuigi PCT on arvutitootmise kuulutanud kõrvaltegevuseks ja keskendub nüüd Internetile, ennustas Anttila, et tulevane hinnatõus võib tekitada suuremat ostuhuvi ja arvutite müüginumbrid suurenevad.

Lõuna-Eesti suurima arvutitootja ASi Ordi juhataja Sulev Sisask kinnitas samuti, et oktoobris lähevad Ordi arvutid kümne protsendi võrra kallimaks. Praegu on Ordi ladu arvutimälu täis, aga kui komponendid otsa saavad, on arvutite kallinemine paratamatu, tõdes Sisask.

«Tegelikult toimus üks väike hinnatõus kaks nädalat tagasi,» rääkis Sisask. «Tõstsime siis hindu ka kümme protsenti.»

Sisaski sõnul on praegu 64MB arvutimälu hind tõusnud võrreldes maikuuga kolm korda. «Kui kevadel maksis see 900 krooni, siis praegu on hind 2700 krooni,» lausus Sisask.

Hetkel kuum