Silva Männik • 19 september 1999

ASA uus nõukogu jätab omanikud saladusse

ASA ja AB Elukindlustuse nüüdseks endine suuromanik Leonid Apananski astus reedel seltside nõukogudest ja ühtlasi ettevõtete juhtimisest tagasi ning on praegu vaid mõneprotsendilise osalusega väikeaktsionär.

Kindlustusinspektsioon lubas AB Grupi seltside litsentsid alates 1. oktoobrist peatada, kui seltsid pole hiljemalt 30. septembriks esitanud saneerimiskava, uue investori tausta ning dokumente tehtud investeeringute kohta. Samuti nõuab inspektsioon seltside kindlustustehniliste reservide katmist seaduses ette nähtud korras.

AB Elukindlustuse juhatuse esimees Mati Vihul ütles, et litsentside peatamise ohus on kliendid taotlenud septembris kokku 302 lepingu katkestamist, neist 39 avaldust esitati reedel.

Seltside uuteks nõukogu liikmeteks on Liviko Kaubanduse nõukogu liige Ülo Mallene, Olevimäe advokaadibüroo vandeadvokaat Raul Markus ning Concordia advokaadibüroo vandeadvokaat Toomas Mälberg. Ükski nõukogude liikmetest ise seltside aktsiaid ei oma.

Seltside uue omaniku Advantage Life Productsi esindaja Eestis on Mälberg, kes uue omaniku tausta ja täpsete plaanide kohta kommentaare ei anna.

Internetist saadud andmetel on Advantage Life Products riiulifirma, mis pole juba mitu aastat tegutsenud. Seda tunnistas eelmisel nädalal ka firma esindaja, Rootsi advokaadifirma jurist Lars Jansson, kes kohtus kindlustusinspektsiooni juhi Ellen Ridastega.

Advantage Life Productsiga seostatakse kevadel end Ühiskindlustuse omanikuna esitlenud Kjell Anders Jonssonit, kes Ühiskindlustusest kuritegelikult raha välja viis. Jonsson esines Eestis ka EVEA panga potentsiaalse investorina.

Seesam Elukindlustuse juhatuse esimees Taivo Saar tunnistas, et AB Grupi seltside kohta pidevalt antavate alusetute lubaduste ning info andmisega venitamise taga võib olla soov aega võita ning võib-olla ka seltside varaga omanike kasuks tehinguid teha. «Küllap on kõik need tunnused olemas,» lausus ta, «Täpselt ei ole selle kohta võimalik midagi öelda -- kui need skeemid ka olemas on, siis ega neid ei afi?eerita kusagil.»

Saar rääkis, et ta ei saa aru, miks seltside omanikud, kes soovivad endast jätta muljet kui väga soliidsetest, maksujõulistest ja usaldatavatest investoritest, lubavad endale sellist käitumist. «Miks selliste elementaarsete asjade ümber, mida investorite käest alati küsitakse -- kes sa oled, kas sul raha on ja kust sa selle said -- käib hirmus jahumine ja väga pikka aega juba.»

Tallinna väärtpaberibörsi juhatuse esimees Gert Tiivas tunnistas, et ASA Kindlustuselt õigeaegse informatsiooni saamisega on olnud sageli probleeme. «Selline ebaselgus ettevõttes toimuva suhtes ja ettevõtte tuumikomanike suhtes on kindlasti väikeaktsionäride huve kahjustav või ehk paremal juhul mitte arvestav,» lausus ta.

Hetkel kuum