Andres Reimer • 20. september 1999 kell 22:00

Narva piiriületamise maks on ebaseaduslik

Erik-Juhan Truuvälja otsuse kohaselt on Narva linnavalitsus suvest alates korjanud piiriületajatelt miljoneid kroone ebaseaduslikult.

Õiguskantsleri vanemabi Anne Jakobson ütles, et Narva linnavalitsus peab raha kogumise piiril lõpetama ja viima 20 päeva jooksul oma määrused seadusega kooskõlla.

ASile Transservis-N raha maksnud isikud võivad Jakobsoni sõnul nüüd maksedokumentide olemasolu korral raha kohtu kaudu tagasi nõuda. «Kui linnavalitsus ei vii oma määrusi seadusega vastavusse, pöördub õiguskantsler riigikohtu poole,» lisas Jakobson.

Narva linnapea Eldar Efendijev tunnistas eile, et linnavalitsuse määruses võib olla ebaseaduslikke punkte, kuid linn ei soovi piiriületamise korraldamisest loobuda.

Efendijev ütles, et pärast mullust augustikriisi Venemaal suurenes piiriületajate arv plahvatuslikult ning paarisajast autost koosnev saba hakkas narvalaste igapäevaelu häirima. «Igal juhul peame kehtestama korra, mis viib autoga piiriületajate järjekorra Narvast välja,» ütles ta.

Narva linna ebaseaduslikule tegevusele aitas kaasa tolliamet, kes rentis suure kasuga ASile Transservis-N Narva piiripunkti sissepääsu kontrollimise soojakud ja andis üle tõkkepuu kasutamise.

Tolliameti peadirektori asetäitja Rein Velling ütles, et tolliamet sõlmis aktsiaseltsiga tähtajatu lepingu sõidu- ja veotransiitliikluse korraldamiseks tollikontrolltsooni sisse- ja väljasõidul.

Vellingu sõnul on leping ASiga Transservis-N tolliametile kasulikum kui teiste tollikontrollitsooni rentnikega, sest linnale kuuluv aktsiaselts peab maksma tunduvalt suuremat tasu. Velling ei nõustunud rendisumma suurust avaldama.

Velling lisas, et tolliametis ei tekkinud lepingut sõlmides linnavalitsuse tegevuse seaduslikkuse suhtes kahtlusi.

Narva linnavalitsus kehtestas alates tänavu suvest linna transiittranspordi platsi kasutamise eeskirjaga kõikidele autoga Eesti--Vene piiri ületajatele 15- või 300kroonise maksu, mida tasumata pole võimalik Eesti Vabariigi piiripunkti siseneda.

15 krooni maksjal tuleb piiriületust oodata äärelinnas Narva autobaasile kuuluval laoplatsil vähemalt kaheksa tundi, 300 krooniga võib endale lunastada eelisjärjekorras piiriületuse, milles ootamine võtab aega kuni 3 tundi.

Transservis-N nõukogu liikmed on Narva autobaasi direktor Nikolai Burdakov, teedeehitusega tegeleva eraaktsiaseltsi Teesiht-N direktor Dmitri TAopAits ja Eesti Elektrijaama tööline Butuzov, kelle eesnime linnavalitsusest ei osatud öelda.

Piirivalveameti andmeil läbib Narva piiripunkti ööpäevas ligi 400 autot, millega linn teenib ligi 30 000 krooni.

Hetkel kuum