Sirje Niitra • 22. september 1999 kell 22:00

Paldiski linnapea autot rahastab Onistar

Jaan Mölder on ajakirjanduses korduvalt öelnud, et E-klassi Mercedese andsid talle sõiduks head sõbrad. Mölder kuulub Onistari valduses oleva Rakvere Piiritusetehase nõukogusse.

ASi Onistar põhiomanik Igor Savenkov kinnitas eile, et peab ennast tõepoolest Mölderi heaks sõbraks. Auto andmist ta küll eitas, kuid tunnistas, et on abistanud linnapead auto remondil. Mercedese hoolduskulude tasumise kohta Onistari poolt on linnavalitsuse raamatupidamises arve.

Savenkov on põline Paldiski elanik ja talle kuulub seal 11 hektarit mereäärset maad. Ühtlasi ostis Onistar Savenkovi sõnul aasta tagasi linnas ühe maja, kus on plaanis alustada alkoholitootmist. Paldiski Põhjasadama kohta ütles Savenkov, et ka sellega seoses on tal mõned plaanid, kuid nende realiseerimiseni pole veel jõutud. Ta mainis ühisprojekti ameeriklastega külmutatud kanakoibade hoidmiseks sadama territooriumil ja piirituseladu. Kinnitamata andmetel tunneb sadama vastu huvi ka Onistari vahendusel Moe Piiritusetehase ostnud kütusefirma Infast Oil.

Paldiski Põhjasadam kuulub 45 protsendi ulatuses linnale ja ülejäänu omanik on väidetavalt Londonis registreeritud firma Baltic Republic Investments (BRI), mille tegelikke omanikke pole seni avalikustatud.

BRI sai poolte Paldiski Sadamate ASi aktsiate omanikuks septembris 1998, hinnaga 7,8 mln krooni. Paldiski linnavolikogu kinnitas ostja investeerimiskohustuseks 200 miljonit krooni viie aasta jooksul. Selle aasta suvel ostis BRI linnalt veel 5 protsenti aktsiatest nimiväärtusega 225 000 krooni.

Juulis otsustas Paldiski linnavolikogu müüa BRI-le nimiväärtusega ka ülejäänud sadamat haldava ettevõtte aktsiad. Suurbritannia ettevõtteregistris pole Äripäeva andmetel sellist ettevõtet registreeritud. Mölder on lubanud BRI omanikud avalikustada, kuid pole seda seni teinud.

Soome ärimees Mikko Laaksonen, kes samuti oli huvitatud Põhjasadama ostmisest, kuid ei jõudnud tingimustes kokkuleppele, kahtlustas suvel, et Inglise firma taga võib olla Eesti kapital. Kinnitamata andmeil võib omanike hulka kaudselt kuuluda ka Onistar või ta omanikud.

Paldiski linnavolinik Oleg Bolotov pani imeks, et sadam müüdi 10 miljoni krooni eest, kui samas palju väiksema tähtsusega Lohusalu sadama eest saadi 24 miljonit krooni.

Paldiski Põhjasadam peaks sadama tegevdirektori Heldur Suuna sõnul tänavu vedama 250 000 tonni kaupu, millest põhiosa moodustab Venemaalt tulev ümarpuit. Sadam võlgneb maksuametile 1,8 miljonit krooni. Seal töötab 70 inimest.

Suun ütles, et sadam hoiustab oma territooriumil ka alkoholitootmiseks vajalikku siirupit. Ta tunnistas, et Savenkov on koos teiste ärimeestega sadamaga tutvumas käinud.

Tänavu suvel omandas AS Onistar pool Paldiski kuulsast Pentagoni hoonest 72 000 krooni eest. Linnavolinik Oleg Bolotov ütles, et tegelik võim linnas ongi Onistari käes ja alkoholifirma omanikest sõltub, kes pääseb uude linnavolikogusse.

Paldiski linnapea Jaan Mölder ei leidnud eile terve päeva jooksul aega Äripäevaga vestlemiseks.

Hetkel kuum