Kaja Koovit • 26. september 1999 kell 22:00

HFi obligatsioonid on tulus investeering

Reedel börsilt Hüvitusfondi obligatsioone ostes ulatus nende tootlus olenevalt lunastamistähtajani jäänud ajast kuni 11,3 protsendini.

Käimasoleva XV seeria emissioonis on obligatsioonide tulusus garanteeritud 7% intressi ja 95kroonist müügihinda arvestades kokku 10,5 protsenti.

Hüvitusfondi obligatsioonid on atraktiivne investeering nii eraisikule kui fondidele, ütles Hansa Asset Managementi juhataja Mihkel Õim. «Tahaks obligatsioone kindlasti juurde, aga neid ei ole saada,» lisas ta.

Suprema analüütiku Veikko Maripuu sõnul on Hüvitusfondis toimunud juhtkonna vahetus ja ümberstruktureerimine olnud positiivne ning fondiga seotud riskid oluliselt vähenenud.

Inimesele, kellel on EVPd erastamisest üle jäänud, on obligatsioonid peaaegu ainus võimalus nende paigutamiseks, lausus Maripuu. Alternatiivne võimalus oleks EVPd ära müüa ja raha paigutada pangadeposiiti, kuid rahaliselt on Hüvitusfondi obligatsioonid kasulikumad, lisas ta.

Arvestades järelturul kaubeldavate võlakirjade suuri ostu- ja müügihinna vahesid on eraisikul maksimaalse tulu saamiseks kasulikum osta obligatsioone esmasemissioonist ja hoida neid lunastamistähtaja lõpuni, soovitas Maripuu. Suured hinnavahed on põhjus, miks võlakirjadega börsil vähe kaubeldakse, lisas ta.

Kevadel kinnitas Hüvitusfondi juhatuse esimees Aare Tammemäe, et sügisel tuleb vähemalt kaks 40 mln kroonise mahuga emissiooni. Suvel toimunud XIV seeria emissiooni maht oli 15 mln krooni ja praegu käimasoleval XV seerial 20 mln krooni.

Hüvitusfondi nõukogu esimehe Jürgen Ligi sõnul on võlakirju emiteeritud vähem, sest turul on EVPd kinni ja suuremas mahus emissioone ei ole mõtet korraldada.

Samas märgiti eelmine emissioon 10 mln krooni mahus üle ja samasugust edu prognoosivad analüütikud ka käimasolevale emissioonile.

Maripuu sõnul suureneks huvi obligatsioonide vastu veelgi, kui fond hakkaks lisaks garanteeritud 7% intressile taas lisaintressi maksma.

Hüvitusfondi juhatuse liige finantsdirektor Margus Uudam ütles, et fondil on õigus maksta lisaintressi juhul, kui jooksev aasta on kasumis. «Kui jooksev aasta tuleb kasumis, siis kindlasti ei pea investorid lisaintressi saamiseks ära ootama seda aega, kui mullune 370 miljoni kroonine kahjum saab kaetud.

Ligi ei kinnitanud teise poolaasta eest intressi maksmist. «Garanteeritud intress ei ole praeguses olukorras sugugi madal ja meil ei ole moraalset sundi lisaintressi maksta, lausus ta.

Õimu sõnul on lisaintressi maksmise kõrval oluliselt tähtsam küsimus, kas fond emiteerib obligatsioone edasi või mitte. Turul levivad kuuldused, et fond võib EVPde kustutamise lõpetada. Selleks tuleks muuta kehtivat Hüvitusfondi seadust, mille kohaselt on fondil kohustus emiteerida obligatsioone kogu olemasoleva vara ulatuses. Seega tuleks fondil praegustel tingimustel emiteerida veel ligi miljardi krooni eest obligatsioone.

«Päris lõpetamisest ei ole küll juttu olnud, aga veidi rohkem kui aastaga miljardi eest võlakirju välja lasta ei ole reaalne,» ütles Ligi.

Margus Uudam märkis, et avalikke emissioone korraldatakse ka järgmisel aastal.

Hetkel kuum