Väinu Rozental • 28. september 1999 kell 22:00

Hansapank lasi Viru Ranna haldurid lahti

Mägi ja Saarma sõnul on nende tagasikutsumise põhjused otsitud ning ennatlikud. Pankrotihalduritele heideti ette menetluse suuri kulusid ja seda, et nad pole esitanud toimkonnale dokumente õigeaegselt.

Mägi puhul asetati kahtluse alla tema sõltumatus osaleda Viru Ranna menetluses nii halduri kui võlausaldajana. «Kiviteri nõue Viru Ranna vastu on maha müüdud,» pareeris Mägi, kes on ühtlasi ka Kiviteri pankrotihaldur. «Kui suurim võlausaldaja ei toeta haldurit, siis mina ei pea mõistlikuks haldurina jätkata,» kommenteeris Arno Mägi Hansapanga avaldust. Hansapanga 76,4 miljoni krooni suurune nõue annab pangale üle 51 protsendi Viru Ranna võlausaldajate häältest.

Toomas Saarma tunnistas, et tema tagasikutsumise puhul oli päevakorras segane asjaolu ühe nõude loovutamisega.

Saarma müüs eelmise nädala teisipäeval ehk nädal enne enampakkumise tähtaega Viru Ranna tervikvara 51,73 mln krooni eest riiulifirmale OÜ Sesklo Kaubandus. Ostu finantseeris Hansapank. Kolm päeva hiljem müüs Saarma vara müügist tekkinud nõude edasi 52 mln krooni eest Neitsisaartel registreeritud firmale Amos Finances Ltd.

Lepingu alusel on nõue loovutatud meile tundmatule äriühingule, ütles Viru Ranna pankrotitoimkonna esimees, Hansapanga saneerimisgrupi juht Teet Mõtte BNSile. «Toimkond pole sellele tehingule nõusolekut andnud, pole seda kunagi arutanud ega kavatse seda nõusolekut ka kunagi anda, sest see on võlausaldajatele selgelt kahjulik,» lisas ta.

Eilseks planeeritud võlausaldajate nõuete kaitsmise koosolek lükati Hansapanga kontrolli all oleva pankrotitoimkonna ettepanekul edasi põhjendusel, et võlgniku esindajat ei olnud kohal.

Nõuete kaitsmise koosoleku edasilükkamise tegelik põhjus võis aga olla hoopis, et Hansapanga nõude vastu on laekunud kirjalik vastuväide välismaiselt firmalt nimega Clais Fond. Äripäevale teadaolevalt ei olnud Hansapank oma nõuet tähtaegselt esitanud ja nõude vaidlustamise korral oleks võinud tekkida oht, et Hansapanga nõue oleks kaitsmata jäänud.

Viru Ranna ennetähtaegset müüki kritiseeris eile ka välisinvesteeringute agentuur, mille marketingijuhi Madis Rausi sõnul oli agentuuril firmast huvitatud ostja. «Uudis Viru Ranna müügist enne pakkumise lõpptärminit tuli neile ootamatult,» ütles Rausi eile BNSile.

Hetkel kuum