3 oktoober 1999

Telekomi hinda juhivad emotsioonid

Eesti Telekomi aktsiaga alustati kauplemist 11. veebruaril hinna juures 85 krooni aktsia või 18,45 USA dollarit GDR. Kauplemise käigus hind järelturul tõusis, ulatudes järgmisel päeval 27,3 dollarini GDR. Alates maist pöördus aktsia langusele, jõudes septembris 16,5 dollarini GDR.

Mis on siis valesti? Ettevõttega -- ei midagi. Eesti elanikele telekommunikatsiooniteenuse pakkujana on firma oluliselt suurendanud telefonide tihedust. Tänaseks ulatub vastav näitaja ligi 35 protsendini rahvaarvust ning jääb napilt maha T?ehhi 36% tihedusest. Samas on Poolas telefone 100 elaniku kohta vaid 22. Ka grupi edu mobiilside valdkonnas on olnud tähelepanuväärne. Ettevõtte finants- ja tegevustulemused on investori seisukohalt võetuna ootusi isegi ületanud.

Praegune olukord tuleneb pigem rahvusvaheliste investorite üldisest suhtumisest arenevate turgude aktsiatesse. Investoreid on mõjutanud mitmed asjaolud. Mingil määral tuleneb ettevaatlikkus mõnede Ida- ja Kesk-Euroopa riikide makromajanduslike näitajate nõrgenemisest. Samuti on oma osa mänginud USA intressimäärad ning aktsiaturgudel valitsenud pinge. Oodatust aeglasem majanduskasv kogu eurotsoonis on nõrgendanud Ida-Euroopa eksportööride positsioone. Oma osa huvi languses on ka Kosovo sõjal, Venemaa kriisil ning sündmustel Dagestanis. Investorite tähelepanu alla on sattunud võimalikud 2000. aastaga seonduvad ohud. Kõik eelnev on summeerunud nõudluse pidurdumises ning positsioonide vähenemises regiooni turgudel. Kaubeldavate aktsiate vähene likviidsus on pannud turuosalisi testima nõudlust veelgi madalamate hinnatasemete juures.

Eriti ettevaatlikud on USA investorid. USA fondijuhtide hirmu Ida-Euroopa investeerimispositsioonide kasvatamisel või säilitamisel on võimendunud tänavu Ladina-Ameerikast ja eriti Argentinast saadud kogemused. Nagu Eestis, nii toimib ka Argentinas valuutakomitee süsteem. Tugevneva dollari kursi ja tõusvate USA intressimäärade tõttu on Argentina juhid pidanud tegutsema väga range rahapoliitika raames. Samal ajal on Argentina peamiste eksportkaupade hinnad olnud konkurentsivõimetud ja oluline kaubanduspartner Brasiilia on langenud majanduslikku surutisse. Olukord pole Argentina majandusele head reklaami teinud ja USA fondijuhid on mures, et sarnane probleemipundar võib tabada ka Balti regiooni -- eeskätt seostatuna Venemaal juhtunuga.

Et emotsioonid ettevõtte fundamentaalnäitajad üles kaaluvad, pole midagi uut. Põhinäitajad on Eesti Telekomil suurepärased. Teiste sama sektori ettevõtetega võrreldes tundub Eesti Telekomi aktsia väärtuslikum, samas kaubeldakse sellega madalaima P/E (hinna/tulu) suhte ja madaluselt teise ettevõtte väärtuse ja EBITDA (ärikasum enne amortisatsiooni) suhte juures.

Aktsia on oma tegelikust väärtusest allapoole kistud vaid regionaalsete tegurite mõjul. Niipea kui investorite usaldus piirkonna suhtes taastub, on ilmselt oodata kiiret hinnakorrektuuri ülespoole.

Autor: Douglas Howkins

Hetkel kuum