Jukos ja Lukoil rivaalitsevad Leedus

Läinud nädala lõpus esitas Jukos Leedule plaani, mille kohaselt Vene kontsern garanteeriks 12--12,5% suuruse osaluse eest Mazheikiai Naftale kümneks aastaks 6--8 mln tonni naftat aastas. Seda nii ümbertöötlemiseks kui re-ekspordiks Butinge terminaali kaudu.

Lukoili pakkumine on aastas 6 mln tonni tingimusel, et vastu saadakse 33% Mazheikiai aktsiatest koos õigusega osaleda firma juhtimises.

Ehkki Jukos on Leedus suhteline uustulnukas -- firma teatas alles käesoleval suvel oma plaanidest kasutada Butinge terminaali ning tulla ka Leedu kütuse jaemüügi turule -- paistab firma taktika Leedule vastuvõetavam kui Lukoili agressiivne ründetaktika.

Leedu seimi aseesimees Andrius Kubilius ütles, et Jukose kavatsused on «üsna tõsised» ning iseloomustas firmat kui tarnijat «kes ei sea kunagi eeltingimusi ega kasuta ähvardustaktikat».

«Venemaa puhul ei saa aga alati ainuüksi arvudes mõelda, seepärast võib siiski olla mõttekas Lukoil mängu võtta,» ütles Hermis Finance'i analüütik Sharunas Skyrius. «Kuid kindlasti mitte 33%ga. Kui kolmandik firmast kuulub Venemaa ettevõttele, ei tule see kreeditoride silmis kasuks,» jätkas ta.

Jukos on kohtunud ka USA energeetikafirmaga Williams, kes viimistleb lepinguid enamusosaluse omandamiseks Mazheikiai naftatehases. Protsess on kestnud juba 18 kuud.

«Oleme Jukosega viimased poolteist aastat dialoogi pidanud ning sellest on sündinud kasulik koostöö Butinge terminaali jaoks,» ütles Williams Lithuania direktor Randy Majors.

Jukos on olnud Butingest eksporditava nafta ainuke tarnija. Kogused ulatuvad 160 000 barrelile päevas.

Alates ajast, mil Leedu otsustas kaasata USA investori, on Lukoil korduvalt ähvardanud naftatarned peatada või alustada naftatöötlemistehase ehitamist Kaliningradi, kui Leedu pool pakutud tingimustega nõus ei ole.

Hiljuti ütles Mihhail Ma?adov, Venemaa poolametliku nafta- ja gaasitööstuse liidu Leedu esindaja, et ilma Lukoilile 33% müümata pole Mazheikiai enamat kui hunnik vanametalli.

Ehkki Leedu ametnikud usuvad, et küll Vene firmad naftat müüvad, kui hind on atraktiivne, ei välista paljud ka boikoti võimalust.

«Arvan 90protsendilise kindlusega, et meil tuleb varustusega probleeme,» ütles Mazheikiai direktor Vidmantas Macevichius.

«Olen kindel, et kui Jukos võidab, käivitab Lukoil Moskvas kampaania, mis teeb Jukosel väga raskeks tarnekokkulepetest kinni pidamise,» ütles Jim Henderson Renaissance Capitalist.

Vene kütuse ja energeetikaministeerium vähendab neljandas kvartalis toornaftatarneid Mazheikiai tehasele.

Oktoobrist detsembrini saab tehas 691 000 tonni naftat, millest 80 000 tonni tarnib Lukoil ja 611 000 Jukos. Sisuliselt tähendab see kvartaliks kogust, mida tehas muidu kahe nädalaga ümber töötab.

Eile seiskas Mazheikiai tehas 20. oktoobrini osa tootmisvõimsusi korralisteks hooldustöödeks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum