Kaja Koovit • 19 oktoober 1999

Norma kinnitas rootslaste ülemvõimu

«Loodame, et tehing toimub nädala jooksul, kuid lubada ei saa midagi,» ütles seni 51% Norma aktsiate omaniku Norma Grupi juhatuse esimees Toomas Tamsar eile. Tamsar lisas, et tehing on viibinud paberite ettevalmistamise tõttu. «Kindlasti ei ole asi venitamistaktikas, lihtsalt paberite vormistamine võtab aega,» kinnitas Tamsar.

Veidi enam kui nädal tagasi allkirjastasid Norma Grupi ja Autolivi esindajad lepingu, mille kohaselt maailma üks juhtivaid auto turvatarvikute tootjaid Autoliv ostab 49,5% Norma aktsiatest. Tehingu hinda osapooled ei avalikusta, sest tehingus on määrava tähtsusega Norma Grupi antavad lisagarantiid.

Tallinnasse Rävala puiesteele kogunenud 44 aktsionäri või nende esindajat vabastasid eile samuti tingimuslikult senised nõukogu liikmed Jüri Käo, Indrek Vanaselja, Andres Järvingu, Enn Kunila ja Rein Volti.

Uude nõukokku kinnitati Rootsi Autolivi asepresident Jörgen Svensson, finantsjuht Hans Biörk, Autoliv Sverige tegevdirektor Lars-Gunnar Skötte, Toomas Tamsar ning vandeadvokaat Aare Tark. Senistest nõukogu liikmetest jätkab uues nõukogus Raivo Erik. Uutest nõukogu liikmetest viibis eilsel koosolekul vaid Toomas Tamsar.

Tamsar märkis, et tema valimine nõukokku ei ole seotud Norma Grupi antavate garantiidega, vaid selleks, et Norma senine tegevus sujuks valutult ka pärast omanikevahetust.

Uus nõukogu koguneb esimest korda lähema kahe nädalal jooksul ning põhiküsimusena tuleb arutusele Norma edaspidine tegevusstrateegia.

Norma juhatuse esimees Peep Siimon kinnitas, et kõik Norma seni sõlmitud lepingud kehtivad ka pärast suuromaniku vahetust.

Norma aktsiaid erastamisväärtpaberite eest avalikust müügist ostnud 70 aktsia omanik Mae Reigo lausus, et Rootsi omanike tulek ettevõttesse ei anna väikeaktsionäridele kindlust juurde. «Olen veendunud, et Norma ei maksa edaspidi sellises mahus dividende kui seni,» lausus ta.

Tamsari sõnul tuleb dividendide maksmine kindlasti ettevõtte nõukogus arutlusele, kuid milliseks kujuneb Autolivi dividendipoliitika, ei osanud ta kommenteerida.

Kawe Kapitali varahalduse direktor Kristjan Hänni märkis, et Norma senine dividendipoliitika on sõltunud suuromaniku Norma Grupi rahavajadusest ja andis tunnistust ettevõtte paigalseisust. «Kui Autoliv tahab ettevõtet arendada, siis kindlasti makstakse dividende vähem, kuid ettevõte areneb ja luuakse rohkem lisaväärtust,» lausus ta.

Esmaspäeva õhtul avaldatud 9 kuu majandustulemuste järgi oli Norma konsolideerimata realiseerimise netokäive 344,1 mln ja puhaskasum 85,3 mln krooni. Mullu olid samaväärsed näitajad 294,2 mln ja 30,7 mln krooni.

Vaatamata headele majandustulemustele oli Norma aktsia börsi põhinimekirja aktsiaist ainus langeja. Kauplemise käigus kuni 10% langenud aktsia tugevnes päeva lõpuks veidi ning sulgus 31,9 krooni juures, mis on 5% esmaspäevasest madalam.

Hänni sõnul on võimalus, et spekuleeriti müügioptsioonidele ja müüdi ennast lühikeseks (müüakse aktsiaid, mida tegelikult ei omata, eesmärgiga langetada hinda, et aktsiad odavalt osta -- toim.).

Norma aktsiaga kauplemine moodustas eilsest börsi 10 mln kroonisest kogukäibest poole ning põhiosa tehinguid moodustasid enam kui 2000 aktsiaga tehtud tehingud.

Vt. ka Norma omanikud pärast Autolivi investeeringu

Hetkel kuum