ÄP fototoimetus • 24. oktoober 1999 kell 22:00

Vene häkkerid kontode kallal

Vargused välismaalaste pangakontodelt on muutunud sedavõrd sagedaseks, et krediitkaardifirmad kahtlustavad, kas mitte kogu Venemaa pangaautomaatide süsteem ei ole häkkerite kontrolli all.

«Varguste mehhanism ei ole veel selge. Teame mitut võimalust, mis nõuab mitme inimese koostööd,» ütles Euroopa juhtiva krediitkaardifirma Europay pettuste uurimise osakonna juht Peter Warner.

«Kõige tõenäolisem on, et venelastel on andmebaasis leke, et häkkerid on sinna sisse murdnud,» ütles Stig Sandgren Stockholmi politseist.

Europay vahendab nii Mastercardi kui Eurochecki, Cirruse ja Maestro automatiseeritud maksesüsteeme. Pettused on puudutanud ka Visa kaarte.

Venemaa ja Saksa politsei on loonud asja uurimiseks ühise töögrupi, mille peamine tööversioon on, et kogu pettuse taga on üks kurjategijate grupp. Londonis asuva Visa Internationali esindajad on praegu Moskvas, et asja kohapeal uurida.

Üks alternatiiv on Visa süsteem Venemaal lõpetada, kuid seda lahendust soovitakse parema meelega vältida. Samuti öeldakse, et pangad peavad ise oma kliente Venemaal pangaautomaatide kasutamisega seotud riskide eest hoiatama.

Ulf Bergström SEB turvaosakonnast ütles, et praegu on pangal teada 12--13 juhtumit, mispeale pank on soovitanud Moskvas automaati kasutanud klientidel oma pangakaardid välja vahetada.

Kuu aega tagasi vahetas SEB välja 2000 pangakaarti, mille puhul oli olemas kopeerimise kahtlus. Selleks hetkeks oli pank juba kaotanud 2 mln Rootsi krooni. MeritaNordbankenist on pettusega välja võetud ca 100 000 krooni.

Pank plaanib välja vahetada 100 000 vanemat tüüpi pangakaarti, sest uutel kaartidel on olemas vesimärk, mis teeb võltsimise raskemaks.

«Kõik meie automaadid on nüüd varustatud vesimärgi lugejaga. Sellepärast korjame vanad kaardid käibelt ära,» ütles Christina Norwell, Nordbankeni kaardiosakonna juhataja.

Paljud automaadid on juba ka varustatud teraskuulidega, mis takistavad petturitel automaati paigaldada «liba-kaardilugejat».

Pettused on seni puudutanud vaid välismaa pankade poolt väljastatud kaarte. Pangakaardi süsteemi juurutanud Vene pankadel, nagu Sberbank ja Alfa Bank, ei ole sealsete ametnike kinnitusel turvaprobleeme olnud.

Seni on löögi alla sattunud tuhatkond välismaalast, kelle krediitkaardi turvaelemendid on kopeeritud «valgele» kaardile ning seejärel nende pangaarved tühjaks tehtud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum