Indrek Kald • 27. oktoober 1999 kell 22:00

Nokia telefoni mahub üle 5000 numbri

Kauaoodatud internetitelefoni Nokia 7110 kõiki funktsioone ei saa Eestis veel kasutada, kuid sellegipoolest pakub see Nokia küllaga uusi võimalusi.

Nokia 7110 toetab WAP-süsteemi (Wireless Application Protocol). WAP võimaldab mobiili vahendusel vaadata Internetist näiteks rongiaegu, broneerida lennupileteid, lugeda uudiseid. Eestis praegu WAP-teenuseid ei pakuta, kuid kevadel peaks see võimalikuks saama.

Suurim praegu kättesaadav tarkvarauuendus on varasemast hulga mahukam mälu. Selle mobiili mällu mahub lisaks SIM-kaardi nimedele kuni tuhat nime. Iga nime juurde saab salvestada kuni viis numbrit (mis on ekraanil tähistatud eraldi sümbolitega -- töö, kodu, mobiil, faks, üldine). Samuti saab iga nime juurde salvestada kaks aadressi, näiteks postiaadressi ja e-posti aadressi ning lisada märkuse. Nimi telefonimärkmikus võib olla kuni 50 tähemärki pikk, number 48 märki. Kui Nokia 6150 märkmikku sai kirjutada poolsada märget, siis uus Nokia mahutab enam kui kümme korda rohkem märkusi, tervelt 660. Siia võib lisada veel nelja põhitehet tegeva kalkulaatori, mille abil on võimalik ka valuutakursse arvutada. Kõik need omadused muudavad uue mobiiltelefoni tõeliseks taskumärkmikuks.

Navi-klahv on Nokia 7110 puhul arenenud NaviRolleriks. Arvutihiire rullile sarnaneva NaviRolleriga saab edasi-tagasi kerides lehitseda menüüd, valida ja kinnitada toiminguid jms. Kui telefoni klapp on suletud, siis jäävad NaviRoller ja kaks ekraani all paiknevat nuppu ikkagi nähtavale, mis tähendab, et paljud toimingud saab ära teha ka klappi avamata. Kui siiski on vaja näiteks numbreid sisestada, võib avada klapi nii seda käega allapoole tõmmates kui ka telefoni tagakorpusel olevat nuppu vajutades.

Telefoni ekraan mahutab seitse rida teksti. Nokia enda väitel on Nokia 7110 ekraan 80 protsenti suurem kui Nokia 6110-l. Ekraan on täisgraafiline, menüüdes liikudes on abiks liikuvad ikoonid. Samuti on lihtsamaks muudetud SMSide saatmine. Telefoni mälus on kümme tüüpsõnumit, mida saab vajalikul hetkel täiendada. Tüüpsõnumiteks on näiteks: palun helista, olen koosolekul, hilinen, saabun kell jms. Täiendatud on populaarset ussimängu, lisaks uue mänguna tennis, kus teise osapoolena mängib mobiiltelefon.

Miinustest ei saa mainimata jätta mõningaid vigu eestikeelses menüüs, samuti veidi algelist tarkvara. Neid vigu loodetavasti järgmise partii Nokia 7110-l ei ole.

Eesti Mobiiltelefon soovib oma klientidele WAP-teenused kättesaadavaks muuta järgmise aasta kevadel. Oleme vastava, üsna keerulise projekti käivitanud ja teinud ka investeeringuid serveritesse ja seadmetesse.

Suur töö on veel teha WAP-teenuste pakkumisel. Minimaalselt tahame uue toote turuletulekuks WAPi abil kättesaadavaks muuta senise EMT nn 700 infosõnumi tüüpi informatsiooni.

EMT loodab WAPist palju, sest selle abil saab tuua Interneti mobiilse kasutajani.

Kõik maailma GSM-operaatorid on EMTga WAPi suhtes enam-vähem samal arengutasemel. Seni ei ole WAP kommertskasutuses üheski maailma võrgus, testfaasis on teenust hakanud pakkuma Eesti Mobiiltelefoni osanik Soome Sonera ja veel mõni operaator.

WAPi vähese leviku põhjus on ka selles, et selliseid telefone ei ole eriti veel müüki tulnud. Nokia 7110 on esimene reaalselt müüki jõudev telefon, ka Ericssonilt on WAP-telefon tulemas.

Hetkel kuum