ÄP fototoimetus • 28. oktoober 1999 kell 22:00

Soome metsatööstust ootab rekordaasta

Instituudi prognoosi järgi kasvavad rekordiliselt nii Soome sae- ja paberitööstuse toodang kui eksport. Optimistlikku prognoosi ohustab vaid USA majanduse võimalik ülekuumenemine ja dollari kursi nõrgenemine.

«Kui dollari kurss järsult nõrgeneks, halveneks Euroopa metsatööstuse konkurentsivõime USA suhtes tunduvalt,» ütles Metla teadur Riitta Hänninen.

Euroopa turu elavnemine peaks suurendama nii saematerjali kui paberi eksporti 2--3 protsenti. Eelkõige Aasia turgude elavnemine on juba kajastunud tänavuses tselluloosi hinna tõusus.

«Euroopa osakaal ekspordis on üle 50 protsendi. Piirkonna majanduskasvu kiirenemine loob eeldused Soome metsatööstuse ekspordi ja toodangu kasvuks. Paberi- ja kartongitehaste toodang kasvab kaks protsenti 12,8 miljonile tonnile. Saematerjali toodangu kasv on niisama suur ning ulatub tuleval aastal 11,7 miljonile kuupmeetrile,» ütles Hänninen.

Metla ennustab investeeringute suuruseks kodumaisesse metsatööstusesse 5,6 miljardit marka.

Metsatööstuse tootmismahtude kasv suurendab nõudmist puidu järele. Metla ennustab kodumaiste raiemahtude kasvu küll vaid ühe protsendi võrra 55,3 miljonile kuupmeetrile, kuna suurem osa vajadusest kaetakse impordist ning tööstuse oma metsade raiest.

Autor: ÄP

Hetkel kuum