Silva Männik • 31. oktoober 1999 kell 22:00

AB Elukindlustuse streik omanike omavoli vastu

Reede hommikul oli AB Elukindlustuse peakontori uksel streigiteade. «Eks nad väljendavad oma suhtumist sellesse, mis toimub,» kommenteeris seda AB Elukindlustuse direktor Mati Vihul.

Eirates kindlustusinspektsiooni keeldu, tegi AB Elukindlustuse juhatuse esimees Ivo Rull suuri rahaülekandeid offshore-firmadele -- 1,4 mln krooni firma Bank PLS Western Ltd kontole ning 1,1 mln krooni Lavardan Company kontole Optiva Pangas. Ajalehe Estonia teatel kuuluvad need firmad seltside endisele suuromanikule Leonid Apananskile.

Vihul märkis, et selline varade väljaviimine võib oluliselt raskendada lepingute üleandmist, sest reservide kattevara on muutunud nullilähedaseks. Praegu on AB Elukindlustuse reservide kattevarana säilinud vaid Vana-Posti 4 maja ja Narva mnt Pro Kapitali keskuse müügiboks.

Kattevara hulgas on ka kümmekond firma töötajatele liisitud autot, ent ühe tundmatuks jääda soovinud seltsi töötaja sõnul on tulnud omanikelt korraldus autod tagasi anda, et needki maha müüa.

Raha väljaviimist ei saanud takistada ei Vihul ega pearaamatupidaja Kersti Remme, sest allkirjaõigus pankades oli jäetud vaid Rullile. «Kui pöörasin tähelepanu inspektsiooni keelule tehinguid teostada, ütles AB Elukindlustuse uus nõukogu liige Rein Esko, et inspektsiooni korralduste peale ei muutu isegi mitte ilm Tallinna lahel,» rääkis Vihul.

Vihul ja Remme said vallandamisteate. Vihulile tundmatu juhatuse liikme Joel Toomsalu saadetud käskkirja põhjenduseks oli toodud distsiplinaarkaristus AB Elukindlustuse nõukogu väljamaksete peatamise otsuse eiramise kohta.

«Esko küsis minult, millal ta mu kabineti võtme kätte saab, ning kui palusin vallandamise siiski seaduslikult vormistada ning korraliku lõpparve teha, imestas Esko, kas tõesti peab ta hakkama käskkirjale veel allkirja paluma. Esko ütles, et lõpparveks teatavasti raha ei ole, mingu ma kohtusse, kui tahan,» rääkis Vihul. Tema sõnul on tegu Ühiskindlustuses toimunuga sarnase käekirjaga, kuid nüüdsel juhul käituvad omanikud veelgi julgemalt.

AB Elukindlustusest raha välja kantinud juhatuse esimehe Riho Rulli ega nõukogu liikme Rein Eskoga polnud reedel võimalik ühendust saada.

Reedel tühistas rahandusministeeriumi litsentsikomisjon ASA ja AB Elukindlustuse litsentsi. Kindlustusinspektsiooni direktor Ellen Ridaste ütles, et AB Elukindlustuse lepingute üleandmist teisele kindlustusandjale alustatakse tõenäoliselt novembris.

Lepingutest huvituv T?iili investeerimisfirma palus lõpliku otsuse tegemiseks aega 5. novembrini. Ridaste lisas, et ASA Kindlustuse lepinguid üle ei võeta ning ASA liikluskindlustuse lepingutest tulenevad kohustused lähevad üle Liikluskindlustuse Fondile.

Pacific Overseas Ltd esindaja Eestis Henton Figueroa ütles, et lepingute ülevõtmise otsus ei sõltu ainult neist. Sel nädalal peab oma seisukoha ütlema AB Elukindlustuse edasikindlustaja Swiss Re.

Vt. ka Venemaale kauba müügi skeem enne ja praegu

Hetkel kuum