Madli Zobel • 31. oktoober 1999 kell 22:00

Maitsemärgi tulevik kindlusetu

Reedel esitas Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Märt Viileberg nõukogule kaks eelarve kava: 5 miljoni kroonine eelarve on tehtud eeldusel, et põllumajandusministeeriumilt tuleb 2,5 miljoni krooni maitsemärgi, turuinfo ja põllumajandusbörsi arendamiseks.

Reaalsem on siiski kriisieelarve, sest põllumajandusminister Ivari Padari sõnul aitas riik projektid käima vedada, ent ei pea võimalikuks neid alatiseks rahastama jääda. «Vaatame tõsiselt läbi neid projekte, mis Põllumajandus-Kaubanduskoda on teinud,» ütles Padar. Ent riik ei pea väga oluliseks maksta selle eest, et öelda: osta seda, see on maitsev, lisas ta.

Padar nentis, et pigem oleks vaja aidata tarbijal valida kodumaisest toorainest valmistatud toitu. «Muidu seisad grillvorstileti ees ja ei saagi teada, milline neist võiks olla valmistatud Eesti lihast,» lausus ta.

Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse aseesimees Ester Tuiksoo ütles, et ta on kindel, et märk ei kao kusagile. «Raskeks läheb loomulikult,» ütles Tuiksoo. «Väga raske on midagi propageerida, kui puudub riigi tugi.»

Põllumajandus-Kaubanduskoda taotleb toidukvaliteedi juhtimise arendamiseks ehk märgi Tunnustatud Eesti Maitse projektiks ühte miljonit krooni, turuinfo edasiandmiseks ehk hinnainfo projektiks samuti miljonit ja interaktiivse põllumajandusbörsi arendamiseks poolt miljonit krooni.

«Ma ei arva, et mitmesaja tuhande krooni eest aastas oleks vaja publitseerida värvilisi lehti,» ütles Padar. Ta lisas, et börs pole olnud edukas ning ühtegi tehingut pole tehtud.

Viileberg ütles, et kava kohaselt peab börs alustama tehingute vahendamist aastal 2003, siis registreeritakse interaktiivne börs juriidilise isikuna. Seitsmeaastaseks arenguetapiks kulub Viilebergi sõnul miljon krooni.

Viileberg nentis, et põllumajandusinimestele on 400 krooni infolehe tellimiseks liiga suur raha, mistõttu selle finantseerimiseks oleks vaja riigi tuge. Samas kinnitas ta, et loodetavasti hangivad peagi talunikud turuinfot internetist.

Põllumajandusministeerium ei lülitanud riigieelarve eelnõusse Põllumajandus-Kaubanduskoja küsitud summasid. Kaubakoda pöördus otse riigikogu poole ning otsus jääb nüüd nende teha.

Hetkel kuum