Kadi Heinsalu • 1. november 1999 kell 22:00

Kaubavahetus seiskus

Tolli andmetel kõrvaldati arvutirike Tallinnas eile kella poole viieks pealelõunal ja täna peaks kõik taas normaalselt toimima.

ASYCUDA esimene päev tekitas probleeme just Tallinnas, mis on ülejäänud Eesti tollipunktidest eraldi serveri peal. Kuna server ei lasknud teatud arvust alates enam uusi kasutajaid programmile ligi, jäid paljud kaubadeklaratsioonid sisestamata.

Tallinna osa Eesti kaubakäibes on kuni 70 protsenti, arvestuslikult oli Tallinna tollipunktide eilse päeva kaubakäive umbes 260 miljonit krooni.

Tolliameti peamajas asuv server ütles üles kell üks päeval ja kella kolmveerand viieni pealelõunal ei olnud Tallinna tolliinspektuuris võimalik tööd teha. «Server ei lasknud kõiki kasutajaid peale,» selgitas Tallinna tolliinspektuuri juhtaja Toomas Udu.

Kuna tolliamet oli eelmisel reedel ära keelanud ka vana tollimisprogrammi kasutamise, ei olnud tolliinspektoritel muud teha, kui sisestada üks-kaks rida deklaratsioonist ja siis koos ettevõtjaga oodata, sest arvuti rohkem töötada ei lubanud.

Dvigateli tehase deklarant Jossif Pakin istus eile kella nelja paiku Tallinna tolliinspektuuris kontoriruumi ukse taga, deklaratsioonid täna Norrasse saadetavate metallkonstruktsioonide kohta põlvedel ja ütles, et on tund aega oodanud, aga arvutid ei tööta. «Loodan sellele, et toll töötab seitsmeni. Siin on neid, kes hommikust peale kohal,» teatas ta.

Kella üheteistkümnest hommikul istusid inspektori vastas laua taga kaks Eesti Energia ökoloogialabori töötajat, kes oleksid pidanud koos laboriseadmetega juba hommikuse laevaga Soome katsetestile sõitma. Tolliinspektoril, keda deklarandid mitmetunnise koosolemise järel juba sõbralikult eesnimepidi nimetasid, ei õnnestunud laboriseadmete deklaratsiooni sisestada alates kella üheteistkümnest.

Seisaku tõttu oli tavaliselt 50 deklaratsiooni päevas sisestav inspektor suutnud sisestada viis tükki. Soome sadamas ootas energeetikuid üks kolleeg hommikust peale.

«Rumal lugu on see, et me oleme maksnud selle ürituse eest kümme tuhat krooni,» rääkis laborijuhataja Dimitri Jegorov. Laboriseadmed peaksid Soomes testimisel olema hommikul, kuid isegi kui õhtuse laevaga jõuaks need sinna saata, ei jõua neid õigeks ajaks üles panna ja testimine jääb ära, nentis Jegorov eile. Ta lisas, et vaevalt Eesti Energia mingit kahjutasu hakkab nõudma.

Tolliameti ASYCUDA projekti juht Andrus Järg ütles eile õhtul, et viga tekkis Termoili tolliinspektorite arvutivõrgus. See võrk ehitati tema sõnul välja pühapäeval ja kui eile hommikul installeeriti sinna ASYCUDA, ütles võrk ühe rikke tõttu üles.

«Tegu oli kehva võrgulahendusega,» selgitas Järg. Termoili naftasaaduste tolliterminali töö on tema sõnul suunatud kõrvaltolliasutusse. Termoil on üldisest arvutivõrgust väljas ega põhjusta enam rikkeid, lisas Järg.

Tolliameti peadirektori asetäitja Rein Vellingu sõnul ei ole toll kokku arvestanud eilse päeva kaubakäibe vähenemist, kuid esmaspäeviti käib tavalisest tihedam kaubavahetus. Ta avaldas lootust, et halvad üllatused eile uue programmi kasutusele võtmisega ka lõppesid ja rohkem tõrkeid ei teki.

ASYCUDA tollimisprogramm on toodud Eestisse Euroopa Liidu abiprogrammi Phare kaudu, kes on kahe aasta jooksul maksnud peaaegu kõik programmiga seotud kulud, kokku 31,5 miljonit krooni.

Seni on ASYCUDA olnud kasutusel peamiselt arengumaades, kuid Eesti jaoks on programmi täiustatud ja arendatud. Senisest tollimisprogrammist eristab ASYCUDA programmi see, et programm töötab reaalajas ning ühendab üle Eesti asuvad tollipunktid.

Puuduseks on see, et veel praegu puudub ASYCUDA-l transiidi selekteerimise võimalus, avastamaks Eestit peatuseta läbiva kauba puhul võimalik pettus.

Hetkel kuum