Väinu Rozental • 3. november 1999 kell 22:00

Suusaõed alustavad hooaega miinusega

«Töö raha leidmiseks käib kogu hooaja vältel,» selgitab ?migunide kaheksaliikmelise team'i manager Kristjan-Thor Vähi. Vaese riigi väike toetus tippspordile jätab jälje -- miinuses eelarve ja paaniline sponsorite otsimine hooaja alguses on tavapärane kõigile Eesti spordivõistkondadele.

Maailma tippu jõudnud ?migunid on sponsorite otsimises siiski enamiku teiste Eesti sportlastega võrreldes eelisseisundis.

«Paljud ettevõtted on avaldanud soovi hakata meie sponsoriks,» nendib Kristina ?migun. «Kõik nad tahavad aga oma nimega olla just võistluskombinesoonil.» Rahvusvaheline suusaföderatsioon FIS lubab maailmakarikavõistlustel sportlasel reklaamida oma riietusel samas vaid viit firmat.

?migunide team ei vali elamiseks kallimaid hotelle. «Jaapanlaste kombel äriklassis ei lenda me kunagi,» lisab Vähi.

Ainus, mille pealt kokku ei hoita, on toit ja vajalikud suusahooldusvahendid. Team'i palgatud hooldemeistrid on aastaid aidanud ka Eesti suusakoondise teisi liikmeid.

Lisaks õdedele ?migunidele saavad hooajaeelseid mägilaagreid lubada endale ka Eesti meestippsuusatajad Andrus Veerpalu ja Jaak Mae. Eesti suusakoondise peatreeneri Mati Alaveri andmeil on viieliikmelise meeskonna ja kolme hooldemehe tänavune eelarvemaht ?migunide omast veidi suurem.

Suusavarustusele ?migunidel raha ei kulu, selle annavad tehased. Õed sõidavad Austria firma Fischer suuskadega, kasutavad Soome firma Exel suusakeppe, riietuvad Itaalia Briko kombinesooni, panevad jalga Prantsusmaa firma Salomon suusasaapad ja kätte Soome firma Yoko kindad. Suusahooaja algul testivad ?migunid umbes 50 paari suuski. Võistlustele võetakse tavaliselt kaasa 30 paari.

Eelarve puudujääki aitab lappida preemiaraha. Ramsau MMil hõbe- ja pronksmedali võitnud Kristina ?migun sai sponsoritelt 150 000 krooni, Nove Mesto MK-etapi võidu eest 100 000 krooni. Auhinnarahana teenis Kristina eelmisel suusahooajal MK-sarjas ligi 150 000 krooni.

Eduka esinemise eest maailmameistrivõistlustel premeeris valitsus Kristina ?miguni 150 000 krooniga ning tema treenerist isa Anatoli ?miguni 100 000 krooniga.

«Auhinnaraha on sportlasele kirjutamata reegli kohaselt tasu nähtud vaeva eest,» räägib Vähi. «Need summad aitavad sportlasel pärast spordikarjääri end koolitada ja tavaelus läbi lüüa.»

Hetkel kuum