Madli Zobel • 7. november 1999 kell 22:00

Umblia pani raha voolama

Augustis tagandatud Tõrva linnapea tegi aastaid nn näpukaid. Ehkki eesmärgid olid vahvad, viis toimetamise ebakorrektsus makseraskustesse nii Tõrva kui Umblia firma E.P.U.

«Mina ei ole kunagi linna raha omale võtnud,» ütleb mees, kes tavaliselt ei naerata. See kõlab sama veenvalt kui piimatöötlejate lubadus kevadel kokkuostuhinda alandada.

Ent korruptsiooni pole ilmnenud. Volikogu avaldas Umbliale umbusaldust tema ainuisikulise juhtimisstiili tõttu.

Raskuste avalikuks tulles saadeti Tallinnast presidendi kantseleist Umbliale «appi» Toomas Tauts. Viimane on aastaga läbi töötanud palju pabereid ja veendunud, et Umbliaga sama rida ta ajada ei taha. Küll on ta nõus, et meedia võiks Tõrva rahule jätta.

Tauts ei taha ajakirjandusega suhelda -- linnapea kohusetäitjana on ta pärinud makseraskused ja süüdistused teemal, miks lehti ei riisuta.

Umbliagi ei kipu meediaga suhtlema, sest see on ta sopaga üle kallanud. «Kõik süüdistavad, aga keegi ei esita ühtegi fakti,» tusatseb mees. «Ongi hea, kui politsei uurima hakkab, siis saab kõik selgeks.»

Üks esimene apsakas oli ametiauto. «Võibolla ma olen tõesti edev, aga linnapea autoks oli Moskvit? 412. Sõitsin oma firma Ford Escortiga ja linn ostis selle ära. See polnud juriidiliselt korrektne, kuid linn võitis paarkümmend tuhat krooni,» põhjendab Umblia.

Riiklike investeeringute programmist (RIP) kooli remondiks eraldatud 450 000 krooni kulutati ilma omapoolse finantseeringuta, nagu näeb ette Valga maavanema määrus.

«See on mingi hoopis teine asi. Raha tuli RIPist,» kõlab Umblia segane kommentaar.

Linnapea laenas endale eraettevõtjalt raha, makstes tagasi linnakassast. Ettemaksena teenuse eest. Järgmise aasta eelarvesse ununes sama summa sisse.

«Jama, nii pole olnud.»

Volikogu otsustas renoveerida kõrtsihoone 4,5 mln krooniga. Linnapea kutsus vestlusele 2 firmat ja valis neist sobivama. Praeguseks on makstud kaks korda suurem summa. Riigihankekonkurss? «Vahest tuleb teha otsused kohe.»

Inkassofirma esindaja: «Minu käes olevate dokumentide järgi on tegu kelmustega ja linna raha on ära kanditud.»

Tõrva linn lõpetab Umblia tegude kohta faktimaterjalide kokkupanekut, et anda dokumendid kaitsepolitseisse.

Praegu on Umblia tagasi oma firmas ja peab poodi kenalt remonditud majas kuulsast kõrtsihoonest üle tee. Poel olid rasked ajad. Pikendatud miljonilaen Hansapangale vajab tagasimaksmist. Umblia üritab vett voolamas hoida.

Hetkel kuum