ÄP fototoimetus • 17. november 1999 kell 22:00

Vene elekter Põhjalasse

VÜE peadirektor Anatoli T?ubais ütles teisipäeval Helsingis, et koostööpartneri leidmiseks Soomes loodava elektrifirma jaoks on läbirääkimisi peetud Fortumi, Pohjolan Voima ja Fingridiga. Ettevõtte loomine on osa VÜE plaanist ekspordi laiendamisel.

T?ubaisi sõnul toodab Venemaa piisavalt elektrienergiat, et Põhjalasse müüdava elektri hulka suurendada. Plaani järgi müüdaks elekter kas Nord Pooli elektribörsi või otselepingute kaudu. See tähendaks muu hulgas Venemaa ja Soome vahel elektri ülekandevõrkude laiendamist.

Seni on Venemaa elektrienergia importimisega Soome tegelenud Fortum ja Pohjolan Voima. Venemaalt imporditud elektriga katab Soome umbes 8% riigi elektritarbest.

Fortumi leping Venemaaga lõpeb 1999. a ning praegu käivad läbirääkimised selle võimaliku pikendamise üle. Fortumi elektri- ja soojusenergia ala juhi Kalervo Nurmimäki sõnul sõltub lepingu jätkumine pakutavast hinnast. Praegu maksab Soome Venemaalt imporditud elektri eest oluliselt kõrgemat hinda kui Nord Pool pakub. Seepärast imporditakse vaid lepingus ette nähtud miinimumkogus ehk ligikaudu 600 gWh aastas.

T?ubais usub, et Venemaa elekter on konkurentsivõimeline, ehkki tihe konkurents ja ületoodang on elektrienergia hinna Põhjala turul alla löönud. VÜE toodab aastas 800 TWh elektrienergiat, mis ületab Soome aastase elektrienergia tarbimise kümme korda.

Samas eitab T?ubais väiteid, et Venemaa elektri konkurentsivõime tugineb keskkonna- ja ohutusnõuete eiramisel, mis teeb võimalikuks odava tootmise.

Autor: ÄP

Hetkel kuum