Tõnis Arnover • 25. november 1999 kell 22:00

Okasroosikese und magav saar

Sügisel, kui Eestis lehedki puudelt läinud, õitsevad Ojamaa ehk Gotlandi pealinnas Visbys rahumeeli roosid, varjates unisevõitu elu keskaegsete müüride vahel täpselt nagu Okasroosikese muinasjutus.

Gotland on nagu väärikasse ikka jõudnud huvitava elukäiguga inimene või õige vana ja hea aastakäigu vein, kes (mis) on nauditav just sellisena, nagu ta on.

Oma keskse asendi tõttu Läänemerel on Ojamaa noorukieas (IX--XI sajandil) olnud seiklevate viikingite tallermaa ning parimas meheeas (XII--XIV sajandil) Hansa Liidu kaupmeeste ja linnaehitajate, piiskop Alberti ristisõdijate ning dominikaani ja frantsiskaani ordu sillapea, kust jätkati ekspansiooni Eestisse ja teistesse Baltimaadesse.

Mõistagi on kõik need seiklejad jätnud endast Ojamaale maha rohkesti jälgi, mis annavad saare külastajale aimu Läänemere majandus- ja kultuuriruumi kunagisest terviklikkusest. Ojamaal on viikingite ruunikive ja matmispaiku, enam kui saja kiriku ja kloostri varemed ning muidugi keskaegne Visby ise, mis on otsekui Tallinna vanalinna vähendatud koopia.

Kes tahab ajaloolist Ojamaad nautida möllu ja tralliga, peab reisi tegema suvel, kui Visby on turistidest tulvil. Augusti teisel nädalal peetakse Visbys keskaja pidustusi kõikvõimalike müsteeriumide, etenduste, kontsertide ning söömiste ja joomistega. Keskajanädala kolmepäevane pakett kergendab täiskasvanu kukrut sõltuvalt hotellist 2300--3500 Rootsi krooni võrra. Kuid pakett on seda väärt, sest peale kõige muu sisaldab see ka keskaegset kostüümi.

Kes trallist ei hooli, võib endale kokku panna nädalase rattamarsruudi, mis eeldab päevas 40--50 kilomeetri mahaväntamist mööda 2959 ruutkilomeetri suurust saart ja paerannikut, mis kohati kerkib 80 meetrit üle merepinna ja mille käigus võib sisse piiluda koguni nelja kilomeetri pikkusesse maa-alusesse Lummelunda koopasse.

Gotland võib huvi pakkuda ka ängistusaegade liikumiste ja raudse eesriide aegse vastupidise invasiooni ootamise seisukohalt. Tuhanded eestirootslased ja eesti paadipõgenikud jõudsid esimesena just Gotlandile, kust läks edasi tee laia maailma.

Tollest vastasseisuajastust tänaseni on Ojamaa olnud Rootsi oluline sõjaväetugipunkt.

Läinud kevadel viisin ma Rootsi ajakirjanikud Eesti vetes ringipurjetamise ajal Saaremaal Tagarannas venelaste võimsasse mahajäetud piirivalvelinnakusse. Selle reisi reportaazhis «Saaremaa -- kaugel, kuid siiski lähedal» kirjutas Urban Hallén Dagens Industris: «Gotlandi ja Saaremaa vahe on ainult 200 kilomeetrit. Kummalise tundega vaatasin neid hüljatud Nõukogude kasarmuid ja sõjaväerajatisi. 1960. aastate algul, kui külm sõda oli kõige külmem, olin Gotlandil samalaadses miljöös aega teenimas. Sealt sihtisin ma oma kahuri just siiapoole ja aasta otsa valmistusin invasiooniks siitpoolt.»

Esmakordselt Saaremaale sattunud rootslast hämmastas Saaremaa ja Ojamaa sarnasus, mis hõlmas nii paekivist loodust kui inimesi. Ja mis seal imeks panna, kui vabade vete aegu käinud saarlased ja ojamaalased vastastikku naisi toomas ja muidu äri ajamas.

Ojamaalt toodi tihtipeale kaasa veel midagi, millest kujunes isegi kõnekäänd: kui Gotlandile satud, siis võta mulle kindlasti käiakivi kaasa. Heast Gotlandi liivakivist luisk on isegi praegusel arvutiajastul parim kink.

Kui tulla ringiga tagasi loo algusse, siis võib öelda, et Gotland on paslik paik külastamiseks sügiselgi. Hinnad on mõõdukamad ja lamba- ja kalapraad maitseb veiniga sama hää kui suvisel kõrghooajal.

- 1 Rootsi kroon (SEK) on ca- 1,8 Eesti krooni. Üks Rootsi kroon koosneb 100 öörist. Metallraha on suurustes 10 ja 50 ööri ning 1 ja 5 krooni. Paberraha on suurustes 10, 50, 100, 500, 1000 ja 10 000 krooni.

- 2959 km² suurune Gotland asub Rootsi rannikust 90 km kaugusel ja seal elab umbes 60 000 inimest.

- Gotlandile saab Nynäshamni sadamast, kuhu viib buss Stockholmi bussiterminalist 50 SEKi (ca- 90 kr) eest.

- Tavaline parvlaev sõidab Gotlandile 4--6 tundi, kiirlaev 2 tundi 50 minutit. Parvlaeval maksab täiskasvanu pilet suvehooajal 195 SEKi (ca- 351 kr) ja muul ajal 150 SEKi (ca- 270 kr), kiirlaeval vastavalt 375 SEKi (ca- 675 kr) ja 240 SEKi (ca- 432 kr). Täpsemaid teateid saab internetiaadressidel: http:// www.destinationgotland.se ja http:// www.gotlandweb.com

- Nädalalõpp hotellis koos edasi-tagasi laevapiletiga maksab 630 SEKi (ca- 1135 kr), seitsmepäevase matkapaketi saab 730 SEKi (ca- 1314 kr) eest, see hõlmab laevapiletit ning ratta ja telgi laenutust.

- Korraliku lambaprae saab restoranis 130-200 SEKi (ca- 235--360 kr), vägeva kalasupi 120 SEKi (ca- 216 kr) ning klaasi majaveini 35-40 SEKi (ca- 63--72 kr) eest.

- Kolmepäevane keskajanädala pakett maksab 2350--3500 SEKi (ca- 4230--6300 kr) ühe inimese kohta.

- Keskaja muuseumi ja Lummelunda koobast saab külastada 40 SEKiga (ca- 72 kr).

- Saarel on ligi 100 kirikut.

- Gotlandi põhjaosas asuv Fårö saar oli inspiratsiooniallikas Tove Janssonile raamatu «Muumipapa ja meri» kirjutamisel.

- Gotlandil asub kuulsa rootsi kirjaniku ja filmirezhissööri Ingmar Bergmanni suvekodu. Saar on paljude teistegi kuulsuste meelispaik.

- café -- kohvik, kus müüakse kuumi ja külmi lõunasööke ning veini

- cafeteria -- iseteenindav söökla, kus toit valmistatakse tellimuse peale

- källare -- keskmise hinnaga restoran

- konditori -- pagariäri, kus pakutakse võileibu, kondiitritooteid ja kohvi

- gravlax -- soola- või suitsulõhe tilliga

- janssons frestelse -- ühepajatoit kartulitest, rooskapsast, koorest ja sibulatest

- surströmming -- hapu, eriliselt maitsestatud heeringas, mida süüakse näkileiva, kartulite ja pikantse juustuga

- ärter med fläsk -- hernesupp ja väikesed õhukesed pannkoogid marjakeedisega

ostkaka- -- kohupiimast ja koorest kook kaneeliga

- Restoranis on teenustasu arve sees, kuid kelnerid ootavad veel 10--15% lisa.

- Pakikandjale, hotelli uksehoidjale ja portjeele tuleb anda 3 SEKi (ca 6 kr).

- Hotelliteenijale ei ole tavaliselt vaja midagi jätta, kuid silmapaistvalt hea teenindamise eest jätke 6 SEKi (ca- 11 kr) iga päeva eest.

- ?Taksojuhile andke 10--15% arvest.

Hetkel kuum