ÄP fototoimetus • 29 november 1999

Saksa parteid rahaskandaalis

Reedel astus ootamatult tagasi Alam-Saksimaa peaminister sotsiaaldemokraat Gerhard Glogowski, kes võttis selle koha üle kantsleriks siirdunud Gerhard Schröderilt ja on tolle lähedane erakonnakaaslane. Glogowskit süüdistatakse selles, et ta on 1998. aastast peale võtnud firmadelt vastu tasuta annetusi ning et ta kasutas TUI turismigrupi tasuta lendu Kairosse «Aida» etendusele, kuhu teda koos abikaasaga oli kutsunud Egiptuse valitsus. Glogowski nimetas süüdistusi ebaõiglaseks ning ütles, et astub pere huvides tagasi. Liidumaa uueks peaministriks nimetati kiiresti sotside liider Alam-Saksimaal Sigmar Gabriel.

Samal ajal käib juhtiva opositsioonipartei Kristlik-Demokraatliku Liidu (KDL) hämarate rahaasjade uurimine, mis võib tekitada probleeme ekskantsler Helmut Kohlile. KDLi rahaallikate uurimise käigus väitis erakonna endine peasekretär Heiner Geissler, et parteil oli ametlike kontode kõrval umbes kümmekond salajast kontot, kuhu laekusid anonüümsed annetused. KDLi kauaaegne juht Helmut Kohl väidab, et niisuguseid kontosid pole olnud ning et tema ei tea neist midagi.

KDLi liidrid püüavad erakonna poliitilist mainet kiiresti päästa. KDLi aseesimees Volker Rühe, kes veebruaris kandideerib Schleswig-Holsteini liidumaal, deklareeris, et asi peab hiljemalt jõuluks olema välja selgitatud.

Autor: ÄP

Hetkel kuum