Kristina Traks • 30 november 1999

Tootjad võivad Lactole piima müües pügada saada

«Pole tõepoolest selget ettekujutlust, millel põhineb Lacto äriplaan, kui ta lubab nii kõrget piima hinda,» tunnistas keskühistu Eesti Piim direktor Jaan Mutli eile pärast nõupidamist piimatootjatega.

Lacto lubas piimatootjatele maksta järgmise aasta keskmiseks hinnaks 3.30, kui tootjad garanteerivad talvel 400tonnise ja suvel 550tonnise piimakoguse päevas. Eile kogunenud 13 maakonna piimatootjate esindajad kontrollivad kogust 500 tonni päevas.

Põllumajandusminister Ivari Padar ütles, et praegusel hinnatasemel Euroopa Liitu võid ja lõssipulbrit müües saab piima kokkuostuhind olla maksimaalselt 2.50 kilo. Lacto peamine turg on Euroopa ja järgmisest aastast saab ta tõenäoliselt ka ELi ekspordiloa.

Põlva tootjate liidu esimees ja piimatootja Urmas Ingver müüb alates tänasest oma piima Lactole. Varem müüs ta piima Tallinna Piimatööstusele. «Tulin Tallinna Piimatööstuse juurest ära, et teistele tootjatele niimoodi eeskuju anda,» ütles Ingver. «Lactole müües on muidugi riske, aga kus neid poleks.»

Ingveri sõnul kasutab ta Lactoga kaubeldes faktooringut. «Pank on lubanud Lacto tootjatele faktooringut vähemalt poole ulatuses kogu piimarahast,» sõnas Ingver. Ostes keskmiselt 400 tonni päevas, maksaks Lacto järgmisel aastal piimarahana tootjatele ligi pool miljardit krooni.

Hansapanga krediididirektor Aivar Rehe kinnitas, et pank pole Lactole mingit raha juurde lubanud ega ka piimatööstusega faktooringu teemal rääkinud. «Kes nii väidavad, peavad ise oma sõnade eest vastutama,» ütles Rehe.

Rehe sõnul jätkub Lacto faktooring jätkub umbes samas ulatuses mis praegugi. Lacto igakuine faktooringusumma praegu on alla 20 miljoni krooni.

Urmas Ingveri sõnul eelistavad tootjad järgmisel aastal peale Lacto partnerina veel Laeva Meiereid, Jõhvi Piima ja Rakvere Piima. «Ühinenud Meiereid ja Tallinna Piimatööstus püüavad meid nüüd igati halvustada ja ise kiiresti tootjatega lepinguid sõlmida,» ütles Ingver.

Tallinna Piimatööstust piimaga varustava ASi Rävala Piim juhataja Rein Viilu ütles, et ei karda Tallinna Piimatööstuse «kuivale» jäämist. «Meil on vaja 100 tonni piima päevas ja selle me ka kogume, oleme võimelised maksma hinda üle kolme krooni,» kinnitas Viilu.

Alates tänasest maksab enamik piimatööstusi piima kilo eest 3 krooni.

Hetkel kuum