5. detsember 1999 kell 22:00

Osake nõuda õigusi esinduslepingus

Sageli võib müüjal jääda pärast vestlust kliendiga mulje, et esinduslepingu sõlmimine oli suur viga. Müüja teeb enamasti kõik selleks, et oma korter kiiresti ja muretult maha müüa -- pakub seda valimatult kinnisvarabüroodele, pakub ajalehe kaudu kuulutades, teavitab müügist sõpru-tuttavaid jne.

Üks teavitatud kinnisvarabüroo esindaja (maakler) näitabki aktiivset huvi, vaatab korteri üle ning lubab paljutõotavalt ja entusiastlikult korteri kiiret müüki. Palju ilusaid ja uskumapanevaid lubadusi pillates soovitab maakler müüjale temaga ainuesindusleping sõlmida. Pärast saadud lubadusi ei kahtle müüja hetkegi ning on kohe valmis lepingule alla kirjutama.

Kui kaks nädalat pärast lepingu sõlmimist pole maaklerist kippu ei kõppu, hakkab müüja vaimustus tasapisi vaibuma ning ta on sunnitud lepingu tingimused uuesti läbi vaatama. Nüüd on ta kindel, et tehtud sai rumalus, sest lepingu tähtaeg on üks aasta (tegemist oli kiire müügiga?!), ennetähtaegse lepingu lõpetamise tingimused on fikseerimata, müüja võib korterit müüa ainult ainuesindaja leitud kliendile jne.

Julgen arvata, et sarnaseid lepinguid sõlmitakse päevas umbes kümmekond. Siiski ei tasu end eelpool kirjeldatust heidutada lasta, kuna maakleri ja müüja või ostja vaheline ainuesindusleping on kasulik, seda muidugi juhul, kui tegutsetakse heatahtlikult ja usaldusväärselt. Tegutseda tuleks järgmiselt:

- leidke parim kinnisvarabüroo oma kinnisvaratehinguga tegelemiseks (kuulake soovitusi sõpradelt-tuttavatelt, küsige lisainfot Kinnisvaramaaklerite Kojast);

- sidudes end kindla bürooga, hoiate kokku aega ja säästate end lõpututest telefonikõnedest;

- laske endale selgitada kogu kinnisvaratehinguga seonduv asjaajamine, kohustused ja õigused.

Kui see on tehtud, on soovitav sõlmida esindusleping, kus on kirjas hind ja vahendustasu (üldjuhul 4--7% objekti maksumusest), lepingu tähtaeg, jõustumise ja lõpetamise kord, mõlemapoolsed sanktsioonid, samuti fikseerige lepingus kõik suusõnalised kokkulepped. Ärge sõlmige ainuesinduslepingut tundmatu kinnisvarafirmaga, veel vähem maakleriga, kes ei esinda ühtegi kinnisvarabürood, kuigi reeglina nende pakutavad lepingutingimused tunduvad esialgu soodsamad.

Autor: Ingrid Talgre

Hetkel kuum